Apaštalo Jokūbo kelią išbandys dviračiais

160

Gausus būrys kretingiškių praėjusį savaitgalį atsiliepė į Kretingos turizmo informavimo bei Pedagogų švietimo centrų inicijuotą diskusiją aptarti Šv. Jokūbo kelią, eisiantį per Kretingos rajoną. Šią 45 km maršruto atkarpą diskusijos dalyviai pabandys įveikti ir dviračiais.

Į diskusiją dėl Šv. Jokūbo kelio susirinko įvairių visuomenės sluoksnių atstovai.

Piligrimystė susijusi su atgaila

Piligrimystės esmę apibūdinti pakviestas Kretingos katalikų parapijos klebonas Evaldas Darulis akcentavo, kad piligrimystė yra susijusi su atgaila.

„Viduramžiais kunigai kaip atgailą už nuodėmes, dažniausiai turčiams, paskirdavo žygį į Šventąją žemę arba į Romą. Į tolimą kelią leisdavosi ir vargšai, pakely prašydami nakvynės ir išmaldos. Įveikęs kelią žmogus tikėdavo gavęs visuotinus atlaidus. Dažnas iš tokios kelionės ir nebesugrįždavo“, – istoriniu rakursu pažvelgė E. Darulis.

Šv.Jokūbo piligriminio kelio istorija siekia apie 1 tūkst. metų. Kelias driekiasi apie 900 km iš Prancūzijos per Ispaniją iki Santjago de Compostela katedros. „Santjago“ – tai šventasis Jokūbas ispaniškai, o „compostela“ – tai „žvaigždžių laukas“, kuriame 812 m. buvo rastas apaštalo Jokūbo, nužudyto apie 42 m. ir mokinių atgabento laivu į Galicijos regiono pakraštį, kapas. Apie X amžių „Camino de Santjago“ – Švento Jokūbo kelias – tapo trečiuoju po Jeruzalės ir Romos piligrimystės keliu.

Dabar šį į UNESCO žmonijos kultūros paveldo sąrašą įtrauktą kelią norima pratęsti ir į šiaurę – per Vokietiją, Lenkiją, Lietuvą, Rusijos link, nes pirmieji ir šių kraštų krikščionys traukė prie Šv.Jokūbo kapo.

„Piligrimo kelionė visąlaik susijusi su Dievu. Jo palydovas yra tyla, rimtis, vidinis susikaupimas ir malda. Dabar taip pat į piligriminį kelią leidžiamasi po išpažinties ir su intencija, tikint, kad, pasiekęs tikslą, atsikratys žalingų įpročių, priklausomybių ar patirs išgijimo malonę“, – akcentavo E.Darulis.

Ieškos sanitarinių mazgų

Šv. Jokūbo kelio maršrutas per Kretingos rajoną

Šv.Jokūbo kelias prasidėtų Kretingos miesto centre ir atokiais žvyrkeliais driektųsi Raguviškių, Kartenos, Kūlupėnų vietovėmis Salantų link, aplankant įspūdingas istorinio bei kultūrinio paveldo vietoves. Maršrutas ties kiekvienu posūkiu būtų pažymėtas geltonomis rodyklėmis ir Šv.Jokūbo simboliu – kriauklės ženklu.

Kretingos savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vadovas Dalius Martinkus patikino, jog šis maršrutas yra nesyk apžiūrėtas ir įvertintas, pagal kretingiškių keliautojų bei brolių pranciškonų patirtį parengta mokslinė studija. O rugsėjo 27 d. rengiamas dviračių žygis, kuriame gali dalyvauti visi besidomintys šiuo maršrutu.

„Iš Salantų Šv.Jokūbo kelias galėtų sukti į Žemaičių Kalvariją, – ir šis maršrutas taptų vienu seniausių piligrimų kelių Pietų Baltijos regione. O dar reikėtų pagalvoti, per kur jis turėtų išvesti piligrimus į Klaipėdą“, – kalbėjo Kretingos turizmo informacijos centro vadybininkė Valdonė Jocytė.

Kretingos savivaldybės Jaunimo reikalų koordinatorė Diana Garjonienė pasiūlė į Klaipėdą traukti per Valėnų kaimą, užsukant į Kėkštų jaunimo sodybą, kur piligrimai galėtų apsistoti. Švietimo skyriaus vadovė Dalia Martišauskienė, atvirkščiai, siūlė pasirinkti atkarpą, vedančią Karklės ir įspūdingos jūros kranto atodangos – vadinamosios Olandų kepurės, link.

Vicemeras Vytautas Ročys pastebėjo, kad leidžiantis į dviračių žygį teks apžiūrėti, kur piligrimai suras nakvynę bei sanitarinius mazgus.

E.Darulis pastebėjo, kad žvyrkelio atkarpa nuo Kretingos Raguviškių link per lietų be traktoriaus neįveikiama. Tačiau siūlė ją, kaip natūralios gamtos ruožą, nekeisti į kitą, nes piligrimui ir reikią eiti ten, kur kuo mažesnė tikimybė sutikti mintis blaškančių keliauninkų.

Bendruomenės „Bočiai“ atstovė Aldona Retkienė teigė, kad senjorai tą maršrutą dviračiais jau yra įveikę, ir pasiūlė pastabų dėl kai kurių atkarpų koregavimo.

*

Dviračių žygis Šv.Jokūbo kelio atkarpa Kretingos rajone rengiamas Pasaulinę turizmo dieną – rugsėjo 27-ąją. Išvykstama 10 val. nuo Kretingos turizmo informacijos centro. Registracija tel. 8 605 43100.

 

Kretingos.info