Europos vartotojų diena – vartotojų teisių apsaugos ir solidarumo šventė

263

Kovo 15-ąją minint Europos vartotojų dieną, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kaip ir kiekvienais metais, ragina vartotojus aktyviai ginti savo teisę įsigyti saugų, tinkamos kokybės maistą ar su juo susijusias paslaugas, gauti teisingą ir visapusišką informaciją valstybine kalba apie parduodamas prekes, teikiamas paslaugas.

Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje įdiegtos vieningos pranešimų registravimo sistemos dėka, vartotojai gali ne tik išsakyti savo nusiskundimus visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8 800 40 403, bet ir gauti specialistų atsakymus į dominančius klausimus apie maistą ir mitybą. Šios sistemos dėka stebima vartotojų skundų tyrimų eiga visoje Lietuvoje, o vartotojams suteikiama informacija apie kiekvieno tyrimo rezultatus.

2011 metais vartotojų skundų registravimo sistema buvo užregistruoti ir ištirti 2 748 vartotojų skundai, iš jų 33 % pasitvirtino. Kelerių metų vartotojų skundų tendencijos rodo, kad dažniausiai vartotojai skundžiasi maisto produktų kokybe, pernai tokie nusiskundimai sudarė 47 % visų pagrįstų atvejų. Skundai dėl higienos pažeidimų atitinkamai sudarė 13 %, o dėl maisto produktų su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais ir dėl ženklinimo pažeidimų po 12 % visų pagrįstų atvejų.
 Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus dr. Jono Miliaus, reiklūs, aktyvūs, drąsiai savo teises ginantys vartotojai – objektyviausias rodiklis, parodantis visų – maisto gamintojų, prekybininkų ir žinoma, kontroliuojančių inspektorių darbo efektyvumą. „Kartais sunku suprasti, kodėl vis dar pasitaiko atvejų, kai verslininkai vartotojo interesų paiso mažiausiai. Todėl ne tik giname vartotojų interesus gauti saugų ir kokybišką maistą, bet ir siekiame ugdyti aktyvių ir savo teises išmanančių vartotojų kartą. Tai, kad kiekvienais metais vis daugiau vartotojų skundų pasitvirtina, nereiškia, kad prastėja maisto produktų sauga ir kokybė. Tai įrodo, kad Lietuvos vartotojai tampa vis reiklesni ir labiau išprusę“, – pabrėžė J. Milius.

Trumpa vartotojo atmintinė:

 – Įdėmiai perskaitykite ženklinimo etiketes – atidžiai išnagrinėjus informaciją ant pakuočių ar etikečių, tikimybė nusipirkti netinkamą produktą bus mažesnė.

– Atkreipkite dėmesį į produktų laikymo sąlygas, tinkamumo vartoti terminus, jų sudėtį.

– Jei manote, kad pardavėjas ar paslaugų teikėjas pažeidė jūsų teises, pirmiausiai pabandykite išspręsti kilusią problemą tiesiogiai su juo.

– Reikalaukite, kad nekokybiška prekė būtų pakeista į tinkamos kokybės. Taip pat galite prekę grąžinti ir reikalauti grąžinti pinigus (tam būtina išsaugoti prekės pirkimo čekį).

– Jei Jūsų reikalavimas dėl nekokybiškų maisto produktų ar su maisto tvarkymu susijusių paslaugų netenkinamas, kreipkitės į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą nemokama telefono linija 8 800 40403.

VMVT.lt informacija

 

Kretingos.info