Iš Rokiškio krašto kilusios asmenybės – naujausios Lietuvos istorijos studijoje

267

2015-03-26-su-V.Adamkum-3„Istoriją kuria žmonės“, – tokiu šūkiu besivadovaujanti leidykla Leidybos idėjų centras pavasarį išleido solidžią ir išliekamąją vertę turinčią dvitomę knygą „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“. Knygos leidėjai apibendrino per 25-erius Nepriklausomybės metus nueitą kelią ir surinko 2272 Lietuvą kūrusių, kuriančių, jos vardą garsinančių ir pasaulyje pripažintų asmenybių biografijas. Iš daugiau nei dviejų tūkstančių mokslininkų, menininkų, sportininkų, politikų, pareigūnų, visuomenės ir išeivijos veikėjų, pedagogų, medikų, verslininkų ir kitų įvairiausių sričių atstovų 46 galima vadinti Rokiškio krašto šviesuoliais. Antrajame leidinio tome galima rasti tokių iš Rokiškio krašto kilusių, ne vienerius savo gyvenimo metus šiam kraštui ir Lietuvai paskyrusių ar čia besidarbavusių asmenybių biografijas: profesoriaus, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nario Juozo Bulavo, profesoriaus Broniaus Bakšio, dailininkės, scenografės Juzefos Čeičytės, aktoriaus Sauliaus Čiučelio, choreografės ir šokėjos Airidos Gudaitės-Žakevičienės, profesoriaus, miškininko Leonardo Kairiūkščio, generolo Zenono Kulio, rašytojo Sigito Parulskio, mokslininko Mifodijaus Sapagovo, širdies chirurgo Vytauto Jono Sirvydžio, Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko Donato Smalinsko ir kitų.

Leidinys nuo kitų biografinių žinynų skiriasi tuo, kad greta sausų enciklopedinių faktų pateikiami individualūs ir įdomūs bemaž kiekvienos asmenybės atsakymai į leidėjų užduotus klausimus, kokius savo pasiekimus asmuo vertina labiausiai ir kokie Lietuvos pasiekimai per šiuos 25-erius metus jam atrodo didžiausi ir svarbiausi. Šiuos atsakymus papildo asmenybių pasakojimai apie šeimą, laisvalaikį, o biografijų pradžioje pateikiami savotiški žodžio „asmenybė“ apibrėžimai – šį sudėtingą klausimą knygos herojams uždavę leidėjai džiaugiasi gavę įvairiausių atsakymų.

„Asmenybė – tai žmogus, kuris sąžiningai atlieka kasdieninius darbus, gerbia bet kokių įsitikinimų žmones, yra doras, atsakingas, pagal savo galimybes padeda kitiems, nežemina kitų. Įstrigo kažkada perskaityti žodžiai – nepamilęs savęs, neišmoksi mylėti kitų. Šie žodžiai labiausiai apibūdina žmogų kaip asmenybę“, – teigia Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijos ir Rokiškio rajono Pandėlio gimnazijos chemijos mokytoja Laima Kvedaravičienė. 2004 m. AB „Lietuvos telekomas“ organizuojamame projekte „Geriausi mokiniai renka savo geriausius mokytojus“ L. Kvedaravičienė mokinių išrinkta geriausia mokytoja, 2011 m. jai įteiktas Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ padėkos raštas už profesionalumą ugdant talentingus Lietuvos vaikus. Paklausta, kokius savo darbus ji laiko svarbiausiais, mokytoja pirmiausia prisimena savo darbą: „Džiaugiuosi ir didžiuojuosi savo mokinių chemijos valstybinių brandos egzaminų rezultatais – nuo 2001 m. visi mokiniai išlaikė egzaminą, gavo nemažai šimtukų. Respublikinėse moksleivių chemijos olimpiadose prizines vietas pelnė Justas Kvedaravičius, Giedrius Stanevičius, Georgijus Kostiukas, Mantas Malcius, Mantas Taroza, Tomas Zamaliauskas, Laurynas Giriūnas, Robertas Baltrūnas, o Aurimas Vyšniauskas dvejus metus tapo Baltijos šalių chemijos olimpiadų prizininku ir 38-osios ir 39-osis tarptautinės olimpiados bronzos ir sidabro laimėtoju, šiuo metu fizikinės chemijos doktorantūros studijas Aurimas tęsia Londono karališkajame koledže.“

Iš Rokiškio kilusi VšĮ urbanistinio šokio teatro „Low Air“ choreografė, šokėja, gatvės šokio mokytoja, Lietuvos edukologijos universiteto dėstytoja asistentė, Vilniaus privačios gimnazijos gatvės šokio mokytoja Airida Gudaitė-Žakevičienė mano, kad „Asmenybei būtinos šios savybės: kūrybingumas, darbštumas, kantrybė ir smalsumas. Jos vertybės yra meilė ir pagarba. Tik dažniau apie kitus, o ne tik apie save galvojantis, mylintis ir kūrybingai veikiantis žmogus gali būti pretendentu į Asmenybės vardą.“ 31-erių metų choreografė 2014 m. už šiuolaikinio ir gatvės šokio spektaklio „Kelionė namo“ choreografiją apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi, tais pačiais metais jai įteikta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premija ir paskirta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos profesionalaus meno kūrėjų individuali stipendija. „Už visus savo pasiekimus esu dėkinga Lietuvos gatvės šokio bendruomenei, VšĮ „Menų spaustuvė“ komandai ir jos vadovui gerb. Audroniui Imbrasui, taip pat a. a. šokių kritikei gerb. Vitai Mozūraitei ir, žinoma, savo artimiesiems, tėvams ir vyrui“, – pasakoja šokėja.

Habilituotas technikos mokslų daktaras, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos instituto direktorius, šio instituto Aviacijos prietaisų katedros profesorius Jonas Stankūnas taip pat kilęs iš Rokiškio krašto. Jis dalyvavo ir vadovavo daugiau kaip 30 mokslo projektų, yra 157 mokslinių straipsnių, 14 išradimų, 31 mokslo tiriamojo darbo ataskaitų plačiajuosčių oscilografinių elektroninių vamzdžių signalinių traktų kūrimo ir aviacinių technologijų tematika, per 160 mokslinių pranešimų, 11 mokomųjų metodinių leidinių mikroprocesorių sistemų kūrimo ir automatizuoto projektavimo tematika autorius ir bendraautoris. „Labiausiai didžiuojuosi 1993 m. Vilniaus Gedimino technikos universitete įkūręs Antano Gustaičio aviacijos institutą ir jam vadovaujantis iki šių dienų“, – svarbiausią savo nuopelną įvardija profesorius. 1997 m. už kolektyvinį darbų ciklą „Plačiajuosčiai elektroniniai įtaisai informacijos apdorojimo sistemoms (1981–1996)“ jam įteikta Lietuvos mokslo premija, 2000 m. J. Stankūnas apdovanotas Lietuvos Respublikos Dariaus ir Girėno medaliu už nuopelnus stiprinant Lietuvos krašto apsaugą, 2005 m. – Tarptautinio Šv. Stanislovo ordino Komandoro kryžiumi už nuopelnus visuomenei, 2010 m. – aviacinės bendruomenės Antano Gustaičio medaliu už nuopelnus ugdant Lietuvos aviaciją, 2013 m. – Lietuvos karo aviacijos garbės ženklu „Plieno sparnai“.

Ne mažiau svarbus nei biografijų žinynas yra ir pirmasis šio leidinio tomas. Jame pateikiamos 37 autorinės apžvalgos, kuriose mokslininkai, buvę Vyriausybės kabinetų nariai, dalyvavę daugelyje reformų, žurnalistai, pakalbinę daugelį kompetentingų specialistų, ir kiti ekspertai apibendrino per 25-erius metus Lietuvos nueitą kelią. Tai unikalūs straipsniai, kuriuose pirmą kartą apibendrinama naujoji Lietuvos istorija. Nors, atrodo, kalbama apie neseną laiką, tačiau apžvalgose gausu faktų, kuriuos jau esame primiršę ar nežinojome, čia gausu pavardžių ir istorinių, anksčiau niekur nepublikuotų nuotraukų. Greta įvairių sričių apžvalgų pateikiami ir valstybės institucijų, ministerijų bei didžiausių, seniausių, reikšmingiausių šaliai verslo įmonių pristatymai, kuriuose pasakojama šių įstaigų istorija, minimi svarbiausi čia veikę ar tebeveikiantys asmenys ir jų indėlis į Lietuvos pažangą.

„Valstybių istoriją rašo ne kokia nors nežinoma jėga, ne bevardė liaudis, o konkretūs žmonės. Ir tai, kas per dvidešimt penkerius metus buvo sukurta, iškovota, išmokta ar suvokta, padaryta konkrečių asmenybių. <…> Taip suprantu ir šios knygos paskirtį – kaip dokumento, kuriame užrašyti mūsų istorijos kūrėjų vardai“, – specialiai knygai „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ rašo Prezidentas Valdas Adamkus.

Apie jau nueitą Nepriklausomybės kelią žodžius šiai knygai tai pat parašė Prezidentė D. Grybauskaitė ir Atkuriamojo Seimo Pirmininkas prof. V. Landsbergis, cituojama istorinė Prezidento A. M. Brazausko inauguracinė kalba. „Šiandien galime didžiuotis tuo, kad sėkmingai išlaikėme savarankiškumo egzaminą ir nuveikėme daug prasmingų darbų. Esame laisvi, stiprūs ir gerbiami tarptautinės demokratinės bendruomenės nariai, priklausome Europos Sąjungos šalių šeimai, mus saugo NATO“, – šio laikotarpio pasiekimus apibendrina Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Leidėjai rudenį išleis ir specialią anglišką šios knygos versiją, kuri taps puikiai valstybę pasauliui pristatančiu leidiniu. Be to, verslui aktualiausios ir Lietuvą kaip pažangios ekonomikos šalį pristatančios apžvalgos spausdinamos ir neseniai išleistame, bet po pasaulį jau keliaujančiame žurnale anglų kalba „Lithuanian Business Review“.