Nuotekų valymas, įrenginiai ir tai, ką turi žinoti kiekvienas, ketinantis įsigyti nuosavą būstą

110

Gyvenimas mieste labai patogus. Nereikia sukti galvos apie tokius dalykus kaip šildymas ar nuotekų tvarkymas. Viskas apgalvota iš anksto ir yra tvarkoma centralizuotai. Tuo tarpu, gyvenimo užmiestyje nuosavame name ypatumai yra kiek kitokie.  Privatus būstas reikalauja dėmesio ir dažnai dar prieš namo statybas tenka apgalvoti ir nuspręsti, kokie nuotekų valymo įrenginiai bus reikalingi, kokią šildymo sistemą rinksitės, kas ir kada atliks visus reikiamus darbus.

Nuotekų valymas vyksta reglamentuotai

Mažesniuose miesteliuose ar kaimo vietovėse, kur nėra galimybės prisijungti prie centralizuotų kanalizacijos tinklų, būtina montuoti nuotekų valymo įrenginius. Pasirinkimas šioje srityje yra labai įvairus – paprasčiausia išgriebimo talpa, septikų sistema, biologinio valymo įrenginiai. Privačiame sektoriuje savininkai renkasi nedidelius, bet efektyvius valymo įrenginius. Svarbu pabrėžti, kad  Lietuvoje šiuo metu galioja aplinkosauginės buitinių nuotekų filtravimo įrenginių įrengimo gamtinėmis sąlygomis taisyklės ir nuotekų valymo įrenginių taikymo reglamentas. Pastarajame dokumente pateikti nuotekų valymo įrenginių projektavimo ir eksploatacijos aprašymai. Nuotekų valymo įrenginys parenkamas kiekvienu konkrečiu atveju, atsižvelgiant į vietines sąlygas: sklypo dydį, aplinkosaugos reikalavimus, grunto geologinės ir hidrogeologinės savybes, nuotekų išleidimo galimybes ir kita. Todėl, ruošiantis įrengti nuotekų valymo įrenginius būtinai konsultuokitės su kompetentingais šios srities specialistais arba kreipkitės į bendroves, gaminančias, parduodančias, montuojančias ir prižiūrinčias valymo įrenginius.

Nuotekų valymo įrenginiai

Nuotekų valymo įrenginiai skirstomi į paprastus ir biologinius nuotekų valymo įrenginius. Vietovėse, kuriose gyvenama periodiškai (vasarnamiai, sodo nameliai, pirtys) galima pasirinkti paprasčiausią išgriebimo talpą. Tokių įrenginių nereikia nuolat prižiūrėti. Šio tipo nuotekų valymo įrenginiams didelės įtakos nedaro nuotekų pritekėjimo sumažėjimas ar nuotekų tiekimo nutraukimas. Įrenginėjant tokią paprastą valymo sistemą, reikia vadovautis racionaliais vartotojo kriterijais – tai yra talpą pasirinkti atsižvelgiant į žmonių skaičių ir sunaudojamą vandens kiekį.

Kitas nuotekų valymo įrenginių tipas – biologiniai nuotekų valymo įrenginiai. Buitinių nuotekų valymo biologiniai įrenginiai skirti nuotekoms, patenkančioms iš virtuvės, vonios ir tualeto. Į šiuos įrenginius negalima pilti tepalų, naftos produktų, riebalų, cheminių medžiagų. Į šiuos įrenginius negali patekti paviršinės nuotekos nuo stogų, kiemų, drenažinis vanduo, vanduo iš baseinų. Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai turi būti prižiūri periodiškai.