„Plytos istoriją“ Panevėžio profesinio rengimo centre

281

Viena iš Panevėžio profesinio rengimo centro krypčių – statybininkų rengimas. Tam pritaikyta moderni praktinio mokymo bazė – įkurtas Statybos sektorinis praktinio mokymo centras. Jame sudarytos sąlygos rengti aukštos kvalifikacijos statybos specialistus.

„Mes neatitrūkstame nuo rinkos – bendradarbiaujame su verslu, vykdome bendrus projektus su kitomis šalimis, dalijamės savo patirtimi ir domimės ateities technologijomis“, – sako Panevėžio profesinio rengimo centro direktorius Bronius Sadula.

Panevėžio profesinio rengimo centras į statybininkų rengimą žvelgia per laikmečio prizmę: teikia mokymą, kuris būtinas šiuolaikinei rinkai.

Teikia skaitmeninimo žinių ir formuoja įgūdžius

Statybai žengiant į skaitmeninimo erą, būtina parengti specialistus, kurie ne tik žinotų, kas tai yra BIM, bet ir gebėtų skaitmeniniu modeliu naudotis statybvietėje. Todėl šiemet Statybos sektorinio praktinio mokymo centro mokytojai, profesijos mokytojai dalyvavo AGACAD baziniuose kursuose „Statinio skaitmeninio modeliavimo (BIM) metodikos pagrindai“. Mokytojams buvo suteiktos bendrosios statybos proceso skaitmeninimo ir BIM žinios, formuojami dalykiniai gebėjimai jas taikyti praktinėje veikloje.

„Skaitmeninės sistemos įdiegimas iš principo reiškia, kad visi statybos procesų dalyviai – užsakovas, plėtotojas, projektuotojas, statytojas, valdytojas – įsipareigoja kalbėti viena kalba, t. y. naudoti vienodo tipo duomenis ir brėžinius. Todėl mums svarbu parengti statybininkus, kurie turėtų būtinų žinių ir laikmečio diktuojamą nuovoką“, – sako B. Sadula.

Praktikai suteikia žinių mokytojams

Mokymo įstaiga turi tiksliai žinoti, kokių kompetencijų darbuotojų laukia verslas, kad galėtų suteikti būtinų darbui žinių. Į pagalbą ateina praktikai. Vienas tokių – statybos inžinierius Kęstutis Grimalis, AB PST technologas, Centro mokytojams pristatęs statybos sektoriaus inovacijas ir naujoves, kaip sprendimai automatizuojant, robotizuojant tokius statybos procesus kaip armatūros rišimas, armatūros karkasų gamyba, mūro darbai.

Praktikas pristatė statinių 3D spausdinimo technologijų pažangos tendencijas, praktinius pavyzdžius.

„Verslui svarbu, kad baigusieji mokslus mokėtų naudotis skaitmeninėmis technologijomis, nustatinėdami požeminių inžinerinių tinklų vietą, skenuodami gelžbetonines konstrukcijas, įrenginėdami klojinius monolitinio gelžbetonio konstrukcijoms. Tokie ir panašūs sprendimai sudaro galimybes optimizuoti monolitinio gelžbetonio įrengimo ar žemės darbų sąnaudas“, – sako Centro vadovas B. Sadula, pabrėždamas, kaip svarbu parengti specialistus, kurie, naudodamiesi šiuolaikinėmis technologijomis, gebėtų padidinti darbo našumą, o darbus atlikti saugiai.

PST atstovas pristatė ir skaitmeninius sprendimus, efektyvinančius mokymą ir treniruojančius valdyti įvairią statybinę techniką.

Informacinės technologijos atveria naujas projektavimo galimybes

Per informacinių technologijų pamokas mokiniai mokomi projektuoti įvairiose aplinkose. Jie mokomi naudotis „AutoCAD®“, „Tinkercad“, „Google SketchUp“, „SOLIDWORKS“, BIM programomis.

„Jeigu „AutoCAD®“ yra universali automatizuoto projektavimo programinė įranga, supaprastinanti projektavimo darbo eigą ir paspartinanti projektų įgyvendinimą, naudojant 2D projektavimo įrankius, tai 3D objektų kūrimas „TinkerCad“ aplinkoje – naujas ir greitesnis būdas sukurti maketą 3D spausdinimui“, – pasakoja apie naujoves, kurių mokoma Panevėžyje, Centro vadovas.

Dalyvauja tarptautiniuose projektuose

Centras kartu su Jelgavos savivaldybe nuo 2018 m. gegužės 1 d. įgyvendina 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programos projektą „Mokymo darbo vietoje inicijavimas statybos ir restauravimo pramonėje Žemgalėje ir Panevėžyje“. Projektu siekiama padidinti esamų ir būsimų statybos bei restauravimo pramonės specialistų darbo galimybes, didinant jų tradicinius restauravimo – amatų įgūdžius abiejuose regionuose.

Įgyvendinant projektą, Centras jau atnaujino 7 mokymo programas, į jų turinį įtraukiant aktualius restauracijai modulius pagal ekspertų rekomendacijas. Nuo 2018 m. m. pradžios pagal 3 atnaujintas ir patobulintas statybos sektoriaus (apdailininko (statybininko), staliaus) mokymo programas jau mokosi 56 Centro pirmakursiai. Šie mokiniai įgis papildomų įgūdžių ir žinių restauracijos srityje, taip užsitikrindami lengvesnę integraciją į darbo rinką. Panevėžiečiai planuoja, kad projekto metu 215 būsimų ir 61 esamų darbuotojų padidins savo konkurencingumą darbo rinkoje, įgydami naujų kompetencijų.

Naujų žinių įgijo ir mokytojai – trys iš jų restauracijos žinias tobulino Vokietijoje. Įgytos žinios jau naudojamos mokant pagal patobulintas statybos sektoriaus mokymo programas.

Savo patirtimi dalijosi ir panevėžiečiai, apmokydami projekto partnerių iš Latvijos moksleivius pagal „Stogo montavimo“ ir „Apdailos darbų“ programas. Be daugelio verčių, Centras projekto metu įsigis įvairios restauravimo darbų mokymui reikalingos įrangos.

„Sėkmingai įgyvendintas projektas prisidės prie būsimų darbuotojų Lietuvos ir Latvijos restauracijos srityje rengimo ir užtikrins jų konkurencingumą darbo rinkoje“, – sako B. Sadula.

„Plytos istoriją“ sukūrė asmenine iniciatyva

Kad tarptautinių projektų rezultatai, naujos technologijos kurtų pridėtines vertes, reikia žmonių, kurie Centrą vertintų ne tik kaip darbo vietą, bet kurie gebėtų modernų požiūrį ugdyti ant tradicijos pamatų.

Vienas tokių pavyzdžių – Statybos sektorinio praktinio mokymo centre surengta paroda „Plytos istorija“. Profesijos mokytojas Jonas Pundzius sukūrė ekspoziciją, kurioje surinktos plytos iš įvairių šalių: Balio salos Indonezijoje, Kambodžos ir kt. Garbingą vietą šioje ekspozicijoje užima ir plytos iš Veliuonos pilies.