Užklupus žiemai, sudėtinga situacija keliuose – ant kieno pečių gula atsakomybė dėl eismo dalyvių saugumo?

110
Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas nuotr. / Telšių miesto gatvės

Visą rudenį užsitęsę pakankamai šilti orai ir palankios eismo sąlygos, su lyg pirmosiomis žiemos dienomis apsivertė aukštyn kojomis. Liūdniausia, kad pirmasis stiprus plikledis Žemaitijos keliuose nusinešė žmogaus gyvybę. Žinoma, esant prastoms eismo sąlygoms, vairuotojai privalo būti itin dėmesingi ir atsargūs, tačiau tokiais atvejais visų žvilgsniai pirmiausiai krypsta į kelininkus.

Po skaudžios nelaimės Telšių r., kai esant slidžiai kelio dangai, automobilio nesuvaldė ir nuvažiavęs į pakelės griovį žuvo vairuotojas, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Remigijus Rudminas situacijai aptarti skubiai pakvietė kelių būklę Telšių mieste bei rajone prižiūrinčių įstaigų atstovus. Primename kad kelius Telšių mieste prižiūri UAB „Telšių keliai“, o rajone – VĮ „Kelių priežiūra“ Telšių kelių tarnyba (buvę „Telšių regiono keliai).

Pradėjus aiškintis, kodėl esant itin prastoms sąlygoms, keliai Telšių rajone nėra prižiūrimi, į susitikimą atvykusių valstybinės reikšmės kelius prižiūrinčios VĮ „Kelių priežiūra“ Telšių kelių tarnybos atstovų atsakymas pribloškė. Paaiškėjo, kad keliai rajone prižiūrimi ne atsižvelgiant į eismo sąlygas, o laikantis griežto, iš anksto numatyto grafiko. Į situaciją nebuvo sureaguota net ir tada, kai įvykus žmogaus gyvybę nusinešusiam eismo įvykiui, Telšių apskr. VPK pareigūnai kreipėsi į VĮ „Kelių priežiūra“ Telšių kelių tarnybą dėl itin prastos kelių būklės. „Kas turi važiuoti, jei vairuotojų nėra? Ir beje, kaip jūs nustatėte, kad kelias yra slidus, jūs man parodykite dokumentą, kad kelias yra slidus“, – toks buvo VĮ „Kelių priežiūra“ Telšių kelių tarnybos vadovo A. Klemanskio atsakymas. Galima manyti, kad keliai prastai prižiūrimi dėl druskos stygiaus, tačiau kaip teigė susitikimo dalyviai, druskos šiemet jie turi tiek, kiek dar nėra turėję. Tad kodėl keliai Telšių rajone baigiami prižiūrėti 19.00 val. ir pradedami 6.00 val.? Kaip gyventojams iš taško A į tašką B saugiai patekti likusiu paros metu?

Visiškai priešingą atsakymą apie kelių būklę Telšių mieste pateikė susitikime dalyvavęs UAB „Telšių keliai“ atstovas V. Abelkis. Jis teigė, kad, priešingai nei valstybinės reikšmės kelius prižiūrinti įstaiga, turi budintį darbuotoją ir esant poreikiui, kelių priežiūros darbus gali vykdyti bet kuriuo paros metu. Tačiau tolesnis atstovo pasakojimas apie gerus norus, nustebino. V. Abelkis pasakojo, kad kaskart, prieš esant poreikiui barstyti kelius, šis veiksmas privalo būti suderintas su Telšių miesto seniūnija, kuri, prieš duodama sutikimą barstyti kelius, dar turi suderinti su Telšių rajono savivaldybe. „Pasitaiko ekstremalių atvejų, kai kelius barstome savo iniciatyva, nesulaukę patvirtinimo. Tačiau vėliau susilaukiame priekaištų, nes norima, kad keliai būtų nubarstyti, bet pinigų neišleista“, – apie painią situaciją prižiūrint vietinės reikšmės kelius pasakojo V. Abelkis.

Po susitikimo su kelius Telšių mieste ir rajone prižiūrinčių įstaigų atstovais, klausimų liko daugiau nei atsakymų. Belieka daryti išvadą, kad saugumu besirūpinantys gyventojai savo keliones turėtų planuoti pagal numatytą grafiką arba iš anksto suderinę. Tačiau ką daryti policijos pareigūnams, sulaukiantiems skambučių apie sudėtingas eismo sąlygas ar įvykusius eismo įvykius, į kuriuos dėl kelių nepriežiūros gali reaguoti vos 60 km/h greičiu? Kelius barstyti patiems?

Aušra Blaževičienė
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato
komunikacijos grupės vyriausioji specialistė