10 faktų apie Lietuvos maltiečius

118

Maltiečių iniciatyva rinkti lėšas karo aukomsPasaulyje daug žmonių, kuriems reikia kitų pagalbos, tačiau netrūksta ir tokių, kurie yra pasiryžę padėti – ne tik lėšomis, bet ir savo neatlygintu darbu: Didžiojoje Britanijoje kasmet savanoriais tampa daugiau nei 20 tūkst. žmonių, Vokietijoje savanoriauja apie 40 proc. visų gyventojų, o bendrai visoje ES savanoryste užsiima beveik 100 mln. suaugusiųjų. Lietuvoje bene viena didžiausių ir seniausių nevyriausybinių organizacijų (NVO) yra Maltos ordino pagalbos tarnyba (MOPT). Daugeliui ši organizacija asocijuojasi su senelių globa, tačiau iš tiesų šie savanoriai daro daug daugiau.

„Dažnai tenka susidurti su visuomenės nuomone, kad maltiečiai globoja tik vargstančius, vienišus senelius. Iš tiesų, tai darome ir tai yra viena pagrindinių mūsų veiklos krypčių, nes būtent skurstantys seneliai yra labiausiai užmiršta visuomenės grupė, tačiau taip pat vykdome ir daugybę kitų projektų, – sako MOPT generalinis sekretorius Eitvydas Bingelis. – Per du veiklos dešimtmečius pastebėjome, kaip keičiasi lietuvių požiūris į savanorystę, pagalbą kitam. Galima sakyti, kad kasmet noras padėti tik didėja, o kartu su juo – ir kiekvienos nevyriausybinės organizacijos galimybės įgyvendinti savo tikslus“.

Mišios Romoje, skirtos princui Berte atmintiNors MOPT Lietuvoje veikia jau 20 metų, yra daugybė faktų, kuriuos žino tik su šia organizacija susiję žmonės. Štai 10 faktų, kurie leis geriau pažinti maltiečius ir galbūt paskatins prisidėti prie jų gerų darbų:

1. Maltos ordino pagalbos tarnyba yra dalis seniausios labdaros organizacijos pasaulyje – Maltos ordino. Už savo nuopelnus ši organizacija tarptautinėje teisėje pripažinta ypatingu subjektu, turinčiu tokias pat teises, kaip ir valstybė – gali užmegzti diplomatinius santykius ir skirti ambasadorius, spausdinti pašto ženklus, kaldinti pinigus ir pan., o buvusį vadovą – Maltos ordino Didįjį Magistrą princą Fra’Andrew Bertie norima paskelbti šventuoju – jau pradėtas paskelbimo procesas. Maltos ordinas teikia pagalbą net 120-ties šalių vargstantiesiems ir ligoniams.

2. Lietuvoje tarnyba vienija daugiau nei 900 savanorių. Ypač aktyvūs „Jaunieji maltiečiai“, kurie 28-iuose miestuose vienija daugiau nei 400 paauglių. Prie Lietuvos maltiečių kartais prisijungia ir savanoriai iš užsienio šalių.

Neįgaliujų stovykla 13. Per 2014 metus maltiečiai padėjo beveik 20 tūkst. žmonių: savanoriai padeda visiems, kuriems labai reikalinga pagalba – tai skurstantys vieniši seneliai, rizikos šeimose augantys vaikais, neįgalieji bei benamiai.

4. Lietuvoje jaunimo ir vaikų užimtumas, ypač mažuose miesteliuose ir kaimuose, taip pat prasta ekonominė padėtis dėl emigracijos ir darbo trūkumo, paskatino maltiečius kurti vaikų dienos centrus. Šiuo metu Lietuvoje veikia 11 vaikų dienos centrų, kuriuos lanko vaikai iš 225 rizikos šeimų. Artimiausiu metu planuojama atidaryti dar 4 tokius centrus.

5. Projektą „Maistas ant ratų“, kurio metu skurstantiems seneliams vežamas karštas maistas, maltiečiai įgyvendina jau nuo 1993 m. Pernai šis projektas veikė 16-oje miestų, iš viso buvo išvežiota daugiau nei 80 tūkst. porcijų karšto maisto, o nuvažiuota apie 50 tūkst. km. Taip pat 9-iuose miestuose vykdomas ir socialinės globos projektas, o dar 19 žemiau skurdo ribos gyvenančių senelių tiesiog lankomi namuose.

6. Maltiečiai ne tik globoja daugiau nei 2 tūkst. skurstančių senelių, bet taip pat yra įkūrę „Senjorų klubus“ Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune ir Kaišiadoryse. Čia jie ne tik turi taip retai gaunamą galimybę pabendrauti su kitais, bet taip pat kartu atrasti ką nors naujo, mokytis, rengti koncertus, filmų peržiūras ir t. t.

Neįgaliujų stovykla 27. Neįgaliųjų mobilumo galimybės net ir didžiuosiuose miestuose yra labai ribotos, todėl maltiečiai pradėjo vykdyti pavėžėjimo paslaugą “Važiuojam”. Iki šių metų sausio mėn. paslauga buvo suteikta 47 kartus, pervežta 90 neįgaliųjų, pravažiuota daugiau nei 2,5 tūkst. km. Jau yra sutarta dėl paslaugos teikimo Vilniaus ir Kauno oro uostuose.

8. „MaltaCamp“ – tai Maltos ordino organizuojama vasaros stovykla, skirta jaunimui su negalia, kurios tikslas – suteikti nepakartojamų įspūdžių neįgaliesiems, padėti jiems integruotis į visavertį gyvenimą. Kiekvienais metais stovykla rengiama vis kitoje valstybėje, į ją atvyksta atstovai iš 24 šalių. Iš Lietuvos pernai važiavo 12 žmonių delegacija.

9. Kiekvienais metais MOPT organizuoja dvi piligrimines keliones: rugsėjo mėn. į Šiluvą bei balandžio mėn. į vieną švenčiausių pasaulio vietų – Lurdą. Pastarąją kelionę daugelis įvardija savo gyvenimo kelione, nes jos metu aplankomos mažiausiai 6 skirtingos Europos šalys, jų švenčiausios vietos, o pačiame Lurde vyksta „Maltiečių dienos“, į kurias susirenka 7 tūkst. maltiečių iš viso pasaulio.

10. 2014 m. birželio 28 dieną pirmą kartą paminėta „Maltiečio diena“. Į paminėjimo šventę susirinko daugiau nei 200 maltiečių savanorių. Ši diena bus minima kasmet.

Pasak E. Bingelio, tai tik maža dalis visų maltiečių vykdomų veiklų, kurioms labai reikia visuomenės palaikymo: „Tik iš geros valios žmonių paaukotų lėšų galime vykdyti visus savo projektus. Daugeliui atrodo, kad prieš didžiąsias metų šventes organizuojama labdaros akcija „Maltiečių sriuba“ yra skirta surinkti lėšas skurstančių senelių globai, bet iš tiesų šios akcijos metu geros valios žmonių paaukoti pinigai skiriami išlaikyti visus maltiečių projektus. Noriu pastebėti, kad remti galima ne tik šios akcijos metu – paaukoti lėšų galima bet kada. Dabar tam itin palanki proga, tiesiog skiriant 2 proc. nuo GPM“. Jis priduria, kad taip pat labai vertinamas ir kiekvieno žmogaus noras tapti savanoriu.

Daugiau informacijos apie MOPT ir jos veiklą galima rasti internetinėje svetainėje: www.maltieciai.lt.