4 patarimai, kaip tinkamai sutvarkyti kapus

126

Vėlinėms praėjus vis dar iškyla labai aktualus klausimas: kaip prižiūrėti bei sutvarkyti kapavietes? Kapų tvarkymas yra opi problema, nes ne kiekvienas gali dažnai aplankyti savo artimųjų kapus, todėl patariama rinktis optimalius tvarkymo būdus, reikalaujančius mažiausiai priežiūros bei atrodančius tvarkingai. Pateikiame keturis patarimus, kurie padės išvengti klaidų tvarkant kapus.

Nuspręskite dėl sodinamų augalų. Jei negalite skirti daug laiko augalų bei gėlių priežiūrai, apsvarstykite, kokie sodiniai reikalaus mažiausiai priežiūros. Patartina rinktis daugiamečius augalus, kurių nereikės kasmet persodinti. Prie jų galite derinti našlaites,  gumbines begonijas, mažuosius jurginus, gvinėjas, bakopas, serenčius bei chrizantemas. Beje chrizantemos, pasodintos spalį, žydės visą lapkritį. Nepamirškite apsvarstyti ir dirbtinių gėlių varianto, nes tinkamai parinktos dirbtinės gėlės gali atrodyti kaip tikros ir nesugadins jūsų bendro kapavietės vaizdo. Tačiau stenkitės nepersistengti su dirbtinėmis gėlėmis, kad jos neužgožtų jūsų kapo stilistikos. Nenaudokite ryškių bei nenatūralių spalvų dirbtinių gėlių.

Kapavietės tvarkymas. Paprastai kapai yra tvarkomi pavasarį ir rudenį. Rudenį nugrėbiami medžių lapai bei pašalinami seni augalai. Nepriklausomai nuo metų laiko, visada reikia išrauti piktžoles. Kadangi šiuolaikiniai paminklai kapams dažniausiai yra pagaminti iš granito, juos nesunku valyti bei prižiūrėti. Paprasčiausias būdas – drėgnu arba muilinu skudurėliu nuvalykite paminklą. Žinoma, yra įvairių cheminių priemonių, skirtų paminklų paviršių valymui, kurias galite naudoti, tačiau šiuolaikiniai paminklai dažniausiai nereikalauja didelių valymo pastangų. Venkite naudoti namų apyvokos daiktų valymui skirtas priemones, nes jos gali subraižyti ar kitaip pakenkti paminklui.

Tačiau jei jūsų kapavietėje yra paminklas iš marmuro, jį valyti bus kiek sunkiau, nes marmuras yra įnoringa medžiaga, kuri pakankamai greitai susibraižo. Ypač reikia saugoti, jog baltas marmuras nepageltų nuo saulės. Taip pat marmuro nereikėtų gausiai valyti vandeniu, užtenka tik nuvalyti dulkes  sausu skudurėliu. Derėtų paminklus valyti bent du kartus per metus.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos. Kapavietės tvarkymui dažnai naudojama dirbtinė danga, kuri neatrodo skoningai ir natūraliai. Jos reikėtų vengti bei naudoti dekoratyvinės skaldelės dangą. Dekoratyvinės skaldelės danga reikalauja mažiau priežiūros bei priešingai nei dirbtinė danga neatrodo kaip kilimas ir jos nereikia valyti. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, jog skaldelė taip pat gali susipurvinti, po ja gali pradėti augti piktžolės. Taip nenutiks, jei naudosite kokybišką skaldelės patiesalą. Taip pat derėtų jausti harmonijos ir saiko jausmą dekoruojant jūsų prižiūrimus kapus.

Patikėkite darbą profesionalams. Jeigu neturite laiko ar įgūdžių stilingai sutvarkyti kapų, galite pasamdyti kapų apželdinimo specialistą. Šie dizaineriai parinks kapavietei tinkamus augalus, sutvarkys kapų tvoreles bei skoningai sukurs harmonijos atmosferą. Be to, galite pasamdyti žmogų ar įmonę, kuri padėtų prižiūrėti kapavietę, jei neturite galimybės dažnai atvykti tvarkyti kapų, pvz., gyvenate kitame Lietuvos kampelyje ar užsienyje.  Kapus prižiūrintis žmogus nurinks lapus, piktžoles, persodins augalus, nuvalys paminklus bei atliks visus kitus būtinus kapų tvarkymui darbus. Galite paprašyti, kad atsiųstų nuotraukų apie atliktus darbus, tam, kad jaustumėtės saugesni.

Kapų tvarkymas ir paminklų priežiūra yra nemažai jėgų reikalaujantys darbai. Svarbiausia rinktis tokius augalus ar paminklą, kurie nereikalautų daug priežiūros, jei negalite skirti daug laiko paminklo ar kapavietės tvarkymui. Rinkitės daugiamečius augalus ar dirbtines gėles. Nepamirškite stilistikos pojūčio ir harmonijos, neperkraukite kapo nereikalingais augalais, kurie užgožtų paminklą bei nepersistenkite su ryškiomis spalvomis.