5 nematerialios Kalėdų dovanos kolegoms

108

dovanaRutina tampantis dovanų rinkimas šeimos nariams, draugams ar kolegoms tampa neatsiejamu prieškalėdinio laikotarpio atributu. Visgi 73 metus trukusios Harvardo mokslininkų studijos duomenimis, pagrindinis džiaugsmo šaltinis yra ne dovanojami materialūs daiktai, o stiprūs tarpasmeniniai santykiai. Vienos iš didžiausių verslo valdymo konsultacijų ir mokymo bendrovių Lietuvoje „OVC Consulting” jaunesnioji konsultantė ir organizacijų psichologė Viktorija Matusevičiūtė pataria, kaip tinkamai formuoti tarpusavio santykius ir prieš šventes pradžiuginti kolegas:

1. Dovanokite savo laiką ir dėmesį. „Paskambinkite kolegai ar užsukite į kolegos kabinetą ne pasikalbėti apie darbo reikalus, o tiesiog pasiteirauti, kaip jam sekasi. Jei matote, kad jis sunkiai tvarkosi su konkrečiomis užduotimis, pasiūlykite savo pagalbą, – sako V. Matusevičiūtė. – Tai nieko nekainuoja, tačiau gali labai pagerinti tarpusavio santykius.”

2. Dalinkitės žiniomis bei įgūdžiais. „OVC Consulting” konsultantė atkreipia dėmesį, kad organizacijose įvairių švenčių proga įprasta dovanoti čekius kolegoms, norintiems išmokti naujos kalbos, skambinti pianinu ar nardyti. Visgi dažnai pamirštama, kad turimomis žiniomis galima dalintis tarpusavyje: išmokyti kolegą groti, ruošti patiekalus, derėtis ar kalbėti prieš auditoriją.

3. „Statykite tiltus”. Organizacijų psichologės teigimu, šis laikotarpis yra tinkamiausias kalbėtis apie įsisenėjusias, ignoruojamas problemas bei ieškoti joms sprendimų, sutaikyti susipykusius kolegas.

4. Įkvėpkite ir padrąsinkite. Svarbu atrasti laiko sustoti ir pasidžiaugti kolegų pasiekimais, paaukštinimais, sėkmingai užbaigtais projektais, bendro darbo rezultatais. „OVC Consulting” konsultantė pataria nevengti pagirti kolegos kitų akivaizdoje, atšvęsti visus pasiekimus – tai suteikia energijos produktyviam darbui.

5. Šypsokitės. Jau daugiau nei prieš 300 metų buvo atrasta, jog ir atsitiktinio žmogaus šypsena sukelia praeivių šypsenas. Naujausių tyrimų duomenimis, gerai nusiteikę asmenys dirba produktyviau ir efektyviau nei suirzę kolegos, tad konsultantė siūlo išbandyti šypsenos testą. „Susirinkimo ar diskusijos metu spinduliuokite savo komandos nariams gerą nuotaiką ir pasitikėjimą savimi – kalbėkite garsiai ir aiškiai, žiūrėkite kitiems į akis, šypsokitės. Įamžinkite akimirkas, kur šypsosi jūsų kolegos – įvairių švenčių, kelionių, kitų renginių ar progų metu. Pasistenkite šias nuotraukas padėti ne tik sau, bet ir kitiems kolegoms matomiausioje vietoje – greitai įsitikinsite, kad tai tikrai veikia,” – sako V. Matusevičiūtė.

Konsultantė akcentuoja, kad svarbu mokėti ne tik dovanoti, bet ir gauti: „Žinoma, kokybiškas bendravimas yra ne tik dovana kolegoms, bet ir sau. Todėl svarbu mokėti ir priimti tai, ką gauname iš kolegų – priimti jo asmenybę, nuomonę, įdėmiai ir aktyviai klausytis, padėkoti už pastangas ir pagalbą. Ilgainiui toks elgesys taps įpročiu, o stipresni tarpasmeniniai santykiai kolektyve – dovana, kuriai įteikti neieškosime specialios progos,” – sako organizacijų psichologė.

Viena didžiausių verslo konsultacijų ir mokymo bendrovių Lietuvoje „OVC Consulting” skaičiuoja jau 18-us savo veiklos metus. Nuo 2012 m. ji yra aljanso AON HEWITT aljanso narė ir oficialus atstovas Baltijos šalyse. Įmonė specializuojasi organizacijų diagnostikoje, veiklos ir valdymo tobulinime, darbuotojų ugdymo, organizacinio bei elgesio pokyčių konsultavimo srityse.