Būdai kovoti su karščiu: kaip biurų darbuotojai sugeba persišaldyti esant +30°C?

129

 

Photo by Andrew Neel on Unsplash.

Sveikatos specialistams negailint patarimų, kaip apsisaugoti nuo staiga užklupusios karščio bangos, biurų darbuotojai susiduria su kita problema – juos karščiausiu metų periodu vis dažniau vargina ūmios viršutinių kvėpavimo takų ligos bei peršalimai. Dėl to dažniausiai kalti bendro naudojimo patalpose įrengti, centralizuotai valdomi bei neracionaliai naudojami kondicionieriai.

Viena iš Lietuvoje dirbančių draudimo bendrovės Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vadovės Jevgenijos Krikščiūnės teigimu, nors statistiškai sergančiųjų sezoninėmis peršalimo ligomis daugiausia rudenį bei pavasarį, vasarą, o ypač karščiausią jos mėnesį – liepą, nedarbingumo lapelius pasiimančių darbuotojų skaičius nepaliaujamai kyla.

„Lyginant su situacija 2011 m., pernai sergančiųjų vidurvasarį buvo net tris kartus daugiau. Ir tendencijos rodo, kad kasmet liepą jų skaičius nuosekliai auga. Tokios tendencijos – tikras iššūkis didelėms bendrovėms, kuriose vasara yra pats atostogų įkarštis“, – sako J. Krikščiūnė.

Kad per karščius ir iš karto po jų smarkiai padaugėja peršalimo simptomais besiskundžiančiųjų, tvirtina ir „Eurovaistinės“ tinklo vaistininkė Valda Pulauskienė.

„Karščių metu klientų su peršalimo simptomais tikrai padaugėja ir dažnai jie net neslepia, kad dėl ligos kalti intensyviai, nuolat, visur ir nebūtinai teisingai naudojami kondicionieriai. Kad ir koks karštis vyrautų lauke, būtina žinoti, kad optimalus temperatūrų skirtumas tarp lauko ir patalpos – nuo 6 iki 8 laipsnių. Taigi jei lauke +33, patalpoje vis tiek neturėtų būti mažiau nei +25 laipsniai. Taip pat labai svarbu, kad šalto oro srovė nepūstų tiesiai į veidą ar vieną konkrečią kūno dalį ir nebūtų labai stipri“, – sako vaistininkė.

Pasak jos, dėl neprotingo kondicionierių naudojimo ir pernelyg didelių temperatūrų skirtumų patalpose bei lauke dažniau suserga tie, kurių imunitetas silpnesnis.

„Kondicionierių įtaka sveikatai labai priklauso nuo žmogaus užsigrūdinimo, imuniteto stiprumo. Norint neperšalti, reikia nuolat stebėti temperatūrų skirtumą, taip pat grūdinti organizmą ir stiprinti imunitetą. Be to, reikėtų sistemingai natūraliu būdu vėdinti patalpas apie 20–30 min., geriausiai anksti ryte arba vakare. Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus reikėtų papildomai vartoti vitaminą C, stiprinti imunitetą ežiuolės preparatais, gerti daug šiltų arbatų, nors šiltuoju metų laiku tai gal ir nėra taip malonu, kaip žiemą“, – teigia V. Pulauskienė.

Tačiau situacijų, kai temperatūros skirtumų negalime niekaip paveikti, taip pat apstu: prekybos centrai, kavinės, biurai bei kitos bendro naudojimo patalpos dažniausiai yra kondicionuojamos centralizuotai. Draudimo bendrovės Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vadovės teigimu, bendrose biuro patalpose įrengti kondicionieriai kartais gali net ne atvėsinti, o psichologiškai įkaitinti atmosferą biure.

„Tokiais atvejais pakankamai sudėtinga užtikrinti, kad visiems darbuotojams, dirbantiems vienoje patalpoje, oro temperatūra būtų optimali, nes temperatūros pojūtis labai individualus. Vieniems reikia daugiau šilumos, kitiems norisi vėsesnio oro. Jei kondicionieriai įrengti visai greta darbo vietų, gali būti, kad dalis kolegų jaus pernelyg intensyvų tiesioginį jų poveikį, kas taip pat padidina grėsmę peršalti“, – kylančius iššūkius vardija J. Krikščiūnė.

Jos teigimu, tokiu atveju belieka draugiškai susitarti ir, jei tik yra galimybė, patiems nusistatyti kompromisinę patalpų temperatūrą atsižvelgiant į specialistų siūlymus.

„Pagrindinis patarimas darbdaviams tokiais atvejais – komunikuokite su darbuotojais apie tai, kaip taisyklingai naudotis kondicionieriais, kalbėkitės apie galimą jų žalą, apie tai, kokia turėtų būti optimali temperatūra. Įsiklausykite į nusiskundimus, o jei komandos narys pagrįstai nerimauja dėl tiesiogiai į jį pučiančio kondicionieriaus – nenumokite ranka, ieškokite būdų pakeisti situaciją. Nemažiau svarbu dalintis specialistų patarimais, priminti, kad net ir vasaros metu reikėtų papildomai vartoti vitaminų, stiprinti imunitetą. Antraip rizikuojate, kad ir taip dėl atostogų sumažėjusią komandą dar labiau išretins ligonių gretos“, – teigia draudimo specialistė.

Jos teigimu, karštu metu rizikingiausia yra pasiduoti pagundai įėjus į patalpą kuo greičiau atsivėsinti ir pasirinkti pernelyg žemą kondicionieriaus pučiamo oro temperatūrą.

Sveikatos.info