Futbole kaip ir organų donorystėje

113

Visas pasaulis gyvena futbolu: 32 šalių komandos su 736 žaidėjais kovojo dėl aukščiausio pripažinimo – pasaulio futbolo čempionų taurės. Šią savaitę jau liks tik 8 komandos ir 184 žaidėjai.

Kiek azarto, išgyvenimų, tikėjimo ir vilties futbolo žaidėjų ir juos palaikančių aistruolių veiduose ir širdyse. Ir viskas gali pasikeisti per keletą sekundžių – įvartis, gera gynyba ir tu jau nugalėtojas, ir visi paskęsta euforijoje.

Taip kaip donorystės ir transplantacijos procese – nuolatiniai palydovai yra ilgas laukimas, viltis ir tikėjimas. Gavus skambutį apie esamą donorą – viskas skaičiuojama sekundėmis, o tada jau prasideda naujas gyvenimas, o gal tęsiasi esamas, tik kita forma?!.

Organų donorystės tema ir futbolas turi daug sąsajų: yra dešimtys futbolininkų, kuriems atlikta kokio nors organo ar kaulų čiulpų transplantacija. Futbolo pasaulis turi išskirtinių istorijų, kai po transplantacijos sportininkai grįžo į aikštę.

Pasveikę sportininkai savo pavyzdžiu įrodo, kad organų ir ląstelių (kaulų čiulpų) transplantacija daro stebuklus. Apie juos rašo didžiausi pasaulio dienraščiai – apie ligų priežastis, sekinantį gydymą, apie žmonių kilnų apsisprendimą dovanoti organus transplantacijai ir į sporto aikštę sugrįžusių sportininkų pasiekimus. Šios istorijos prisideda prie švietėjiškos misijos: futbolininkai dalyvauja donorystei skirtuose renginiuose, steigia fondus, kurių lėšos panaudojamos sunkiomis ligomis sergančių žmonių gydymui.

Ivan‘ui Klasnić‘iui, Kroatijos komandos puolėjui, praėjusiais metais atlikta trečioji inksto transplantacija. Prieš šią transplantaciją persodinti mamos, vėliau tėčio inkstai nustojo veikti, todėl reikėjo trečio donoro inksto. Šis sportininkas yra pirmasis, po transplantacijos (2007 metais) dalyvavęs Europos futbolo turnyre.

Barselonos klubo ir Prancūzijos rinktinės gynėjui Eric‘ui Abidal‘iui 2011 m. diagnozuotas kepenų vėžys. Gydymo būdas buvo vienintelis – kepenų transplantacija. Dalį kepenų pasiūlė komandos draugas Daniel‘is Alves‘as da Silva. Tačiau E. Abidal‘is atsisakė, nes tokia procedūra būtų sustabdžiusi šio futbolininko karjerą. Dalį kepenų padovanojo ligonio pusbrolis. Sergantį E. Abidal‘į palaikė komanda ir visa futbolo bendruomenė – per varžybas, vykusias E. Abidal‘io ligos metu, 22-ąją minutę (toks sportininko numeris), fanai atsistoję plojo palaikydami sportininką. Komandos nariai tąkart pergalę skyrė savo sergančiam bičiuliui. Praėjus devyniems mėnesiams po transplantacijos, E. Abidal‘is vėl treniravosi su komanda.

Andy Cole‘as – Manchester United komandos puolėjas, įtariama, 2015 metais keliaudamas po Vietnamą, užsikrėtė virusu, kuris pažeidė inkstus. Atlikta gyvo inksto transplantacija, nes inkstą jam padovanojo sūnėnas. Už tokią dovaną sportininkas nuoširdžiai dėkoja. A. Cole‘as dalyvauja donorystės švietėjiškoje veikloje. Šiemet dalyvaus ir žmonių su transplantuotais organais žaidynėse Birmingeme.

Futbolininkui Joe Thompson‘ui reikėjo daug jėgų kovojant su kraujo vėžiu, nes liga atsinaujino. Futbolininkas laukė vienintelio gydymo būdo – kaulų čiulpų transplantacijos. Sportininkas atvirai pasakoja savo išgyvenimus, kai „mirtis yra labai arti“, kai depresija vargina dėl nesibaigiančių kančių. J. Thompson‘as pasveiko: „Tai buvo ilga, skausminga kelionė, bet ateitis vėl atrodo šviesi“.

Argentinos futbolininkas Cristian‘as Villagra tapo kaulų čiulpų donoru savo broliui Gonzalo. C. Villagra dėl medicininių procedūrų trumpam buvo pasitraukęs iš aktyvių treniruočių. Komandos draugą ir jo šeimą palaikė ir žaidėjai, ir fanai.

Kai suserga žymūs žmonės, atgarsiai apie ligą nuvilnija labai plačiai, ištikimi komandų draugai organizuoja palaikymo akcijas – rašo jautrius žodžius ant sportinių marškinėlių, sutinka būti donorais, remia sergančiojo šeimas finansiškai, organizuoja socialines akcijas. Antai kraujo vėžiu susirgus bulgarui Stiliyan‘ui Petrov‘ui, „Aston Villa“ klubo kapitonui, komandos bičiuliai organizavo socialines kampanijas, kurių metu buvo registruojami kaulų čiulpų donorai. S. Petrov‘as yra vadinamas „Černobylio vaiku“: jo liga yra siejama su Černobylio atominės elektrinės reaktoriaus avarija, po kurios radioaktyvusis debesis apgaubė ir Bulgarijos teritoriją.

Rod‘as Carew‘as, beisbolo žvaigždė, gyvena kito sportininko Konrad‘o Reuland‘o širdies ir inksto dėka. Konrad‘ui Reuland‘ui, amerikietiškojo futbolo žaidėjui, buvo konstatuota smegenų mirtis, nes plyšo galvos kraujagyslė. Bendri draugai ir pažįstami greitai susiejo K.Reuland‘o mirtį ir R. Carew‘ui atliktą transplantaciją. Tai patvirtino ir vietinis transplantacijos centras (JAV tai nėra draudžiama – NTB past.). R. Carew‘as pažadėjo rūpintis nauja širdimi.

Aprašytoji dviejų sportininkų istorija stebina sutapimais: vaikystėje K. Reuland‘as eidavo stebėti varžybų, kuriose žaidė jo dievaitis R. Carew‘as. Taip susiklostė, kad K. Reuland‘ui mirus, R. Carew‘as sunkiai sirgo ir laukė skubios širdies transplantacijos. Medicininiai tyrimai parodė, kad donoro organai tinkami recipientui. Yra manoma, kad tai pirma transplantacija, kai donoras ir recipientas – profesionalūs sportininkai.

Rasa Pekarskienė
komunikacijos sk. vedėja
Nacionalinis transplantacijos biuras