Į ką reikia atkreipti dėmesį pasirenkant alyvą automobiliui

132

Eneos-LeMANS-lenktynese„Gera alyva pergalės negarantuoja, bet bloga – ją palaidoja“ , – tvirtina vienas geriausių Lietuvos lenktynininkų Robertas Kupčikas, kartu su „Balpol-15min powered by Oktanas Racing“ besiruošiantis „ENEOS 1000 km lenktynėms“.

„Profesionalūs lenktynininkai per daug gerai supranta kainą, kurią tenka sumokėti pasirinkus nekokybišką alyvą. Tai gali būti viena priežasčių, dėl kurios subyra variklis, net ir viduryje lenktynių, o jo taisymas yra žymiai brangesnis, nei kainuoja gera alyva. Todėl kam, kam, bet alyvai lenktynininkai šiais laikais netaupo“, – pasakojo R. Kupčikas.

Jam pačiam savo praktikoje yra tekę susidurti su situacija, kai dėl netinkamos alyvos per vienerias varžybas buvo visiškai sudėvėtas variklis. „Tai buvo vienos pirmųjų mano varžybų Lietuvos žiedinių lenktynių čempionate. Po jų išrinkus variklį atrodė, lyg kas būtų pripylęs į jį smėlio arba variklis butu dirbęs sausai“, – sakė Robertas Kupčikas. – „Tokių ir panašių istorijų yra tekę girdėti ne vieną ir ne dvi“.

Svarbiausia – klampumas

Anot jo, lenktynininkai paprastai renkasi alyvas, kurios prie aukštos darbinės temperatūros geriau išsaugo klampumo savybes (tą nurodo alyvoms įprasto žymėjimo, pvz. 10w40, antrasis skaičius) – iš sportinių automobilių varžybų metu lenktynininkai bando išspausti visą galios potencialą, ilgai variklis dirba maksimaliu pajėgumu. „Alyva turi suformuoti plėvelę tarp besitrinančių paviršių, kad sumažintų variklio dalių trintį ir energijos sąnaudas bei išskaidytų nuo trinties susidarančią šilumą, atliktų detalių aušinimo funkciją. Ypatingai jautrūs alyvos kokybei yra varikliai su turbokompresoriais, nes jų maksimalios apsukos būna didesnės“, – aiškino R. Kupčikas.

„ENEOS 1000 km lenktynėms“ besiruošiantis sportininkas teigia, kad kiekvienoms ištvermės varžyboms visuomet naudojamas naujas tepalas. „Tokioms lenktynėms, kaip šio savaitgalio 1000 km varžybos Palangoje, kai automobiliu be perstojo važiuoji 9 valandas, svarbu naudoti naują alyvą. Ji padidina automobilio patikimumą, kuris yra vienas iš svarbiausių veiksnių norint nugalėti tokiuose maratonuose. Tiesa, kokybiška alyva aktuali ir trumpesnių distancijų varžyboms, nes tokiu atveju išsaugai variklio charakteristikas ir jį gali naudoti visą sezoną ar net du“, – aiškino R. Kupčikas.

Rekomenduoja tikrinti tiekėjo patikimumą

Žiedinių lenktynių meistras pabrėžia, kad alyvos kokybė svarbi ne tik sportiniams automobiliams, bet ir kiekvienam įprastam automobiliui. „Jeigu norite, kad Jūsų automobilis tarnautų ilgai, nepagailėkite investicijos į gerus tepalus – jie užtikrins variklio ilgaamžiškumą: palaikys jame švarą ir sandarumą, neleis prasidėti korozijos procesams“, – teigia R. Kupčikas.

Asmeniniais tikslais BMW automobilį vairuojantis lenktynininkas į savo automobilį pila Japonijoje gaminamą ir lenktynininkų pamėgtą „Eneos“ alyvą. „Tai geras technines charakteristikas turinti alyva, kuria daugelis Japonijos ir kitų šalių automobilių gamintojų užpildo naujų automobilių variklius. Be to, kas yra itin svarbu – alyvą įsigyju tiesiogiai iš „Eneos“ atstovų Lietuvoje, tad galiu pasitikėti, kad ji originali, aukščiausios kokybės“, – aiškino R. Kupčikas.

Būtent serviso ir alyvos tiekėjo patikimumu lenktynininkas pataria rūpintis ir paprastiems vairuotojams. „Žinomas pasaulinio gamintojo vardas dar nėra šimtaprocentinė alyvos kokybės garantija. Į Lietuvos rinką importuojama ir padirbtos žinomų gamintojų produkcijos, kuri neatitinka reikiamų kokybės standartų. Pačiam teko tai patirti ir nusivilti. „Eneos“ tuo tarpu dar nėra tokia populiari mūsų šalyje, todėl ir jos padirbimo atvejų neteko girdėti. Apskritai, vairuotojams renkantis alyvą patarčiau klausti patarimo labiau patyrusių draugų, susižinoti, kuriuo šaltiniu galima pasitikėti“, – rekomendavo R. Kupčikas.

Atpažinti, ar į automobilį įpilta alyva kokybiška, eiliniam vairuotojui praktiškai neįmanoma. Tą galima padaryti tik po kurio laiko išrinkus variklį ir patikrinus dalių būklę. Degėsiai, suodžiai ir kiti teršalai, per didelis alyvos skystumas, variklio dalių nudilimas ar korozija gali signalizuoti apie nekokybišką alyvą.