Išdraskė miesto puošmenas

123

670-01

Tyliai apsidžiaugę, kad galbūt kretingiškiai jau apsiprato gėrėtis ir saugoti miestą puošiančius gėlynus, komunalininkai gavo lyg šlapiu skuduru per veidą – šeštadienio rytą gatves tvarkanti darbuotoja rado septynis sulaužytus gėlių lovelius, kurie žydėjo priešais vadinamąjį šv. Antano namelį Vilniaus gatvėje.

„Ypač skaudu buvo tiems darbuotojams, kurie patys tas gėles ten ir buvo pasodinę, jas laistė, tręšė, jomis rūpinosi. Dabar jiems teko kuopti po nakties vandalų paliktą netvarką. Gaila, kad vieni dirba, stengiasi, o kiti – niokoja. Ne svetimi juk atėjo ir šitaip pasielgė – tie patys kretingiškiai“,- vakar sakė „Kretingos komunalininko“ direktoriaus pavaduotoja Sigutė Jazbutienė.

Už gėlynų priežiūrą atsakingas „Kretingos komunalininko“ darbuotojas Pranas Liaučius pasakojo, kad per dvi valandas – tiek truko surinkti lovelių skeveldras, suniokotas gėles, sušluoti išvartytas žemes – darbuotojai išgirdo ir praeivių paguodžiančius žodžius. „Žmonės skėsčiojo rankomis ir klausinėjo, kas šitaip niekingai galėjo pasielgti. Praeivius sujaudino toks vandalizmas“,- pasakojo P.Liaučius.

Pasak jo, gėlių loveliai prie Vilniaus gatvėje esančios metalinės tvoros buvo pritvirtinti tvirtais varžtais ir iš apačios, ir iš viršaus, tad juos nurauti, P.Liaučiaus įsitikinimu, reikėjo turėti daug jėgos.

Vandalams nuplėšus ir išvarčius lovelius ant šaligatvio ir važiuojamosios kelio dalies buvo išmėtytos nuo liepos mėnesio praeivius žiedais džiuginusios gėlės: petunijos, šlamučiai, surfinijos, serenčiai, auksiniai lakišiai bei dviejų rūšių palergonijos. Beveik visos jos buvo nulaužtos, o nedidelė dalis, kurios liko sveikos, komunalininkų buvo persodintos į miestą puošiančius gėlynus.

„Nors kartais nutylime pamatę vieną kitą išlaužtą gėlę, bet šįkart nekreipti dėmesio negalėjome,- teigė S.Jazbutienė, kuri „Kretingos komunalininko“ vardu nutarė kreiptis į Kretingos rajono policijos komisariatą. – Prašysime ne tik surasti kaltininkus, kuriems tektų atlyginti padarytą žalą – apie 700 Lt, bet ir dažniau patruliuoti toje vietoje. Pastebime, kad ten, kur policija pasirodo dažniau, chuliganiško elgesio atvejų pasitaiko mažiau“.

S.Jazbutienė mano, kad greičiausiai gėlių lovelius sulaužė jaunuoliai, norėdami pademonstruoti savo jėgą. Pastebima, kad, Rotušės aikštę stebint vaizdo kameroms, jaunimas vis labiau pamėgsta kitą susibūrimo vietą – aikštelę prie garažų, kuri yra tarp šv. Antano namelio bei senųjų kapinių, netoli Vilniaus gatvės. Ši vieta paūžti norinčiam jaunimui yra patogi strategiškai – aplink nėra gyvenamųjų namų, o pasirodžius policijos ekipažui yra bent kelios kryptys pasprukti.

Kad gėles sudraskyti galėjo jaunimas, mano ir laikinai Viešosios policijos skyriui vadovaujantis Algirdas Budginas. „Ir galvoju, kad būta ne vieno jaunuolio – tokiais atvejais jie būna įkvėpti „bandos jausmo“ ir nori vienas prieš kitą pademonstruoti savo galią,- teigė A.Budginas. – Deja, prie kiekvieno kampo po policininką nepastatysi, todėl geriausia apsauga nuo tokių įvykių būtų vaizdo kameros. Labai svarbu ir pilietiška visuomenė, kad ji pastebėjusi aplinką niokojančius asmenis apie tai praneštų policijai. Labai prašytume žmonių nelikti abejingiems ir šiuo atveju: jei kas nors matė ar turi informacijos apie tai, kas galėjo sudraskyti gėlių lovelius Vilniaus gatvėje, prašytume pranešti mums, tai padėtų kuo geriau atlikti tyrimą ir išsiaiškinti kaltus asmenis“.

Atsiliepti į policijos kvietimą bendradarbiauti ragino ir S.Jazbutienė, teigusi, kad patirta žala yra ne tik „Kretingos komunalininko“, bet visų rajono gyventojų, kurie moka mokesčius į rajono biudžetą.

670-03

„Teko bendrauti su kolegomis iš Druskininkų – šis miestas yra dažnai minimas kaip pavyzdys, kalbant apie gėlynų grožį. Druskininkiečiai pasakojo, kad iš pradžių ir jų gėlynai būdavo dažnai nusiaubiami, kad jiems norėdavosi verkti pamačius nuniokotą grožį. Tačiau su laiku žmonės išmoko saugoti miesto grožį. Tikimės, kad tokią pamoką išmoks ir mūsų žmonės, todėl stengiamės neprarasti optimizmo,- teigė S.Jazbutienė. – Pastaruoju metu jau džiaugėmės, kad tokių piktybiškų gėlynų niokojimų nebepasitaikydavo ir žmonės džiaugdavosi vis gražėjančiu miestu. Sumanymų turime ir kitiems metams, ketiname su Kretingos miesto seniūnu pasitarti, kuriuos gėlynus praplėsti, o kur galime jų įrengti naujose vietose. Kitais metais vėl gėlių loveliais papuošime ir tą pačią vietą Vilniaus gatvėje: ten buvusias gėles mums padėdavo prižiūrėti ir Pranciškonų gimnazija, kuri pasirūpindavo jas palaistyti“.

Anot S.Jazbutienės, kalbant apie miesto gėlynus, kurių priežiūrai šią vasarą buvo išleista 25,3 tūkst. Lt, jie dažniau nuketėdavo ne nuo vandalų, o nuo tų žmonių, kurie gėles išraudavo, norėdami jas persisodinti pas save arba parduoti. Kad gėles rauna iš miesto gėlynų, buvo prisipažinusi ir benamė moteris, vietinių vadiname Rože, ją sugėdinti bandžiusiems komunalininkams atrėžusi: „Roviau ir rausiu“.

Pasak S.Jazbutienės, paskutinis didesnis vandalizmo atvejis buvęs pavasarį, kai buvo suskaldytos betoninės šiukšliadėžės, pastatytos prie suoliukų rekreaciniame slėnyje, esančiame prie Vilniaus gatvės, kitoje jos pusėje negu yra lurdas. Kol kas neaišku, kas jau antrą kartą šį mėnesį išvertė konteinerius, skirtus šiukšlėms rūšiuoti, esančius Maironio gatvėje, netoli vasaros estrados. „Gyventojai prašė šių konteinerių, todėl pastatėme jiems ne „varpelius“, o kubo formos, kad būtų patogiau įvairios formos atliekas įmesti. Tačiau jau dusyk mūsų darbuotojams teko tvarkyti iš konteinerių išverstą turinį. Nežinome, ar tai „perrūšiuotojų“ darbas, ar vandalų „linksmybės“,- sakė S.Jazbutienė.

 

Kretingos.info