Kas atsirado pirmas: ekologiška višta ar ekologiškas kiaušinis?

111

altArtėjant didžiausiai pavasario šventei – šv. Velykoms, puolame kuopti namus, tvarkytis, dažniau susimąstome apie nekasdienius dalykus. Tai – puikus metas apsišvarinti ne tik aplinką, bet ir mintis. Kasdienos ritmas beveik visus įsukęs į nesibaigiančią darbų ir rūpesčių karuselę, ir tikrai, deja, ne kiekvienas atranda laiko pagalvoti apie pasaulį, kuriame gyvename.

O susimąstyti tikrai yra apie ką, juolab jei nerimaujama ne tik dėl savęs, bet ir dėl vaikų ar vaikaičių. Kokioje aplinkoje jie gyvens? Turbūt nerasime žmogaus, šiais laikais nieko negirdėjusio apie oro, vandens ar dirvožemio taršą, klimato kaitą, šiltnamio efektą, energijos taupymo būdus, atliekų rūšiavimą ar sveiką gyvenseną. Gyventi ekologiškai jau ragina ne tik žalieji, ekologijos aktyvistai, bet ir visos Europos Sąjungos šalių vyriausybės, suvokdamos, kad nuo bendros veiklos ir pastangų priklausys ateities rezultatai. Šiems tikslams įgyvendinti yra organizuojami skirtingi projektai, ilgalaikiai planai ir specialios valstybinės programos, nes nieko nedarant vėliau gali būti jau per vėlu.

Šakių rajono Kerų kaimo ūkininkui Edvardui Gelažiui, jau daug metų prekiaujančiam ekologiškais kiaušiniais, artėjančių švenčių proga uždavėme šmaikštų klausimą: „Kas buvo pirmas: ekologiška višta, ar ekologiškas kiaušinis?“ Ūkininkas nesutriko ir atsakė filosofiškai: „Ekologiška višta, turėdama kišenėje ekologišką kiaušinį.“ Vėliau pridūrė, kad ne tiek svarbu, kas atsirado pirmas, o daug svarbiau tai, kiek tas ekologiškas kiaušinis ar ekologiška višta yra naudingi žmogui, nepakenkiant aplinkai.

Ir, ko gero, būtų sunku su tuo nesutikti. Aplinkai draugiška žmogaus veikla būtina visur. Deja, juk iš mūsų automobilių, pramonės įmonių ir elektrinių į aplinką papuola anglies oksidas, juk mūsų vis dar nepakankamai rūšiuojamos atliekos kaupiasi sąvartynuose, juk mes neretai pamirštame taupyti elektros energiją ir namuose kaitriąsias lemputes pasikeisti taupiosiomis, juk mes vis dar teršiame vandens telkinius ir miškus… Šis sąrašas ilgas.

Geriau pagalvojus, tampa aišku, kad pirmas neatsirado nei ekologiškas kiaušinis, nei ekologiška višta, o būtent ekologinė mąstysena. Nuo to, kaip atsakingai gyvename, kaip planuojame savo veiklą, kaip rūpinamės ne tik savo artimaisiais, bet ir aplinka, priklauso tolesnė ateitis. Taigi, per šventes, išbandydami margučių tvirtumą, bent akimirkai susimąstykime ir įsileiskime daugiau ekologiškų minčių. Tai – geras laikas pradėti gyventi kitaip – ekologiškai.

 „Eko redakcija”

 

Kretingos.info