Latvija atskleidė gerąją patirtį dėl vaiko teisių apaugos

133
Vaiko teisių apsauga šiuo metu Lietuvoje – itin aktuali.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Šilalienė su Lietuvos delegacija šiomis dienomis Latvijoje vykstančiuose mokymuose nuodugniai susipažįsta su Latvijos vaiko teisių apsaugos sistema, kad pasiteisinusias priemones galima būtų pritaikyti ir vykdant vaiko teisių pertvarką Lietuvoje.

Pasak viceministrės, ypač svarbu tai, kad kaimyninėje šalyje veikia krizių įveikimo komandos. „Tokios komandos susideda iš daugelio specialistų: socialinio darbuotojo, psichologo, mediko, socialinio pedagogo, policijos atstovo ir kt. Efektyvus skirtingų sričių atstovų bendradarbiavimas leidžia ne tik reaguoti operatyviai, bet ir suteikti įvairiapusę pagalbą vaikui ir šeimai“, – sako V. Šilalienė.

Apsilankymo Latvijos gerovės ministerijoje metu supažindinta su Latvijos vaiko teisių apsaugos sistemos principais ir modeliu, bendradarbiavimo procesais. Latvijoje taip pat ruošiamos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos, kuriomis Vyriausybei bus suteiktas įgalinimas pasitvirtinti pagalbos vaikui ir šeimai schemą – vadinamąjį algoritmą, nustatantį, kas, kada ir kokius veiksmus atlieka siekiant užtikrinti pagalbą.

Latvijos pagalbos centruose inicijuojama pagalba šeimai, įvertinami šeimos, susiduriančios su problemomis, individualūs poreikiai ir rūpinamasi paslaugų teikimu, priežiūra. Daugelis paslaugų teikiamos bendradarbiaujant su nevyriausybinėmis organizacijomis, perkant paslaugas iš jų. Specialistų komandos šeimoms teikia socialinio darbuotojo, psichologo, teisininko, mediko, jei reikia – ir psichiatro paslaugas.

Aplankytame „Dardedze” centre Rygoje teikiama visapusė pagalba vaikams, nukentėjusiems nuo bet kokios rūšies smurto, ir jų šeimoms. Čia daug dėmesio skiriama prevencijai – vykdomi pozityvios tėvystės mokymai su sunkumais susiduriančioms šeimoms, mokymai tėčiams, organizuojami edukaciniai savaitgaliai šeimoms. Šeimos šioms paslaugoms tiek nukreipiamos specialistų, tiek gali kreiptis ir pačios, jei jaučiamas poreikis.

Pagalbos vaikams ir šeimoms centro specialistai taip pat aktyviai konsultuoja savivaldybėse susibūrusias skirtingų institucijų specialistų mobilias pagalbos vaikams ir šeimai komandas, veikiančias regionuose.

Palaikymą ir paramą Lietuvoje vykdomai pertvarkai yra išreiškęs ir Latvijos gerovės ministras Jānis Reirs, su kuriuo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis vasario pradžioje telefonu sutarė dėl Lietuvos ir Latvijos specialistų bendradarbiavimo vaiko teisių apsaugos srityje bei keitimosi žiniomis.