Lietuvis įrodė: nuo emigracijos iki nuosavo verslo tik vienas žingsnis

159

Išgirdus Donato istoriją ne vieną užlies motyvacijos pliūpsnis. Tam, kad šiandien galėtų džiaugtis nuosavu verslu, jam teko dirbti ne tik tarptautinėse įmonėse, bet ir vištienos fabrike Anglijoje. Tačiau šios patirties lietuvis visai nesigėdija. Priešingai – jis įsitikinęs, kad išmoktos pamokos svečioje šalyje jį tik dar labiau užgrūdino ir paskatino įgyvendinti ilgai puoselėtą verslo idėją.

Iš komforto – į vištienos fabriko chaosą

Verslininkas pasakoja, kad dirbant samdomą darbą vis neramino mintis, kad reikia bandyti realizuoti savo idėjas. ,,Kad ir kokioje pozicijoje dirbau, jaučiau, kad nerealizuoju savęs. Tiesiog nebuvau laimingas, tad ieškojau galimybių ir pasiryžau kardinaliems pokyčiams”, dalijasi patirtimi Donatas.

Būdamas 27-erių, jis išėjo iš puikiai apmokamo darbo ir išvyko į Angliją užsidirbti pinigų verslo kūrimui. Svečioje šalyje draugas Donatui padėjo įsidarbinti antroje pagal dydį Anglijos vištienos produkcijos gamybos įmonėje ,,Faccenda Group”. Prisimindamas šią patirtį jaunas vyras šypsosi ir sako, kad likimas šį išbandymą veikiausiai atsiuntė ne veltui. ,,Puikiai prisimenu didelį kontrastą. Iš įmonės, kurioje dirbau sėdėdamas minkštame fotelyje, užimdamas atsakingas pareigas, perėjau į chaosą. Mano darbas Anglijoje buvo užpildyti dėžutes vištienos krūtinėle. Tiksliau, ,,užmėtyti” jas vištiena”, šypsosi Donatas prisiminęs patirtį.

Du metai. Tiek laiko Donatas praleido emigracijoje. Galiausiai, pasikeitus situacijai ir susiklosčius tam tikroms permainoms asmeniniame gyvenime, jis nusprendė grįžti į namus pas savo artimuosius anksčiau nei planavo. ,,Grįžau taip ir nespėjęs sukaupti reikiamo kapitalo verslo pradžiai, bet tai nebebuvo svarbu. Tiesiog supratau, kad Lietuva yra ta vieta, kurioje aš noriu siekti savo svajonių ir tikslų”, sako Donatas.

Samdomas darbas laimės nesuteikė

Donatas prieštarauja teiginiui, kad darbdaviai renkasi darbuotoją. Kiekvienas, ieškantis darbo, bandomąjį laikotarpį suteikia ir įmonei. ,,Įprasta, kad gauni darbą ir džiaugiesi, kad iš viso galėsi dirbti, bet mano nuomonė kitokia. Grįžus į Lietuvą ir pakeitus du darbdavius, kurie neatitiko jo keliamų reikalavimų, Donatas gavo pasiūlymą, kupiną iššūkių. Nors turėjo nedaug vadovavimo patirties, juo patikėjusi tarptautinio kapitalo įmonė, pasiūlė vadovauti dešimties žmonių komandai. ,,Šis laikotarpis buvo įdomus, skatinantis tobulėti. Jau po pirmojo pusmečio turėjau galimybę gerinti kvalifikaciją, įgijau ,,LEAN Green belt sertifikatą”. Tačiau po sutvarkytų procesų skyriuje, kuriam vadovavau, bei įgyvendintų daugybės kitų projektų, kurie leido kasmet be didelių iššūkių pasiekti tikslus, aš vėl pradėjau galvoti apie savo verslą”, pasakojo Donatas.

Įkvėpimu tapo bagažinių turgus Anglijoje

Maždaug metus laiko Donatas analizavo ilgai kauptas verslo idėjas. Vieną iš jų įkvėpė Anglijoje aplankytas bagažinių turgus, kuriame žmonės pardavinėjo savo daiktus. ,,Vaikščiodamas po turgų nusipirkau mane dominantį naują stalo žaidimą vos už vieną svarą. Grįžęs į Lietuvą supratau, kad ir aš turiu daug nereikalingų daiktų, tačiau juos kaupiu, kol galiausiai krenta jų vertė arba tiesiog juos išmetu. Ilgai su niekuo nesidalinau savo verslo idėja, baimindamasis, kad kas nors gali ją ,,pavogti” ir įgyvendinti. Galiausiai supratau, kad tai yra ,,TA” idėja, o baisiau už jos vagystę yra nieko nedarymas. Nusprendžiau įkurti platformą, kurioje būtų galima parduoti savo daiktus skiriant šiam procesui minimaliai laiko, o svarbiausia, išvengiant visų administracinių rūpesčių daiktų fotografavimo, jų aprašymų ruošimo platformoje, laiko skyrimo bendraujant su potencialiais pirkėjais. Šią idėją papasakojau investuotojui I. Laursui, pradėjome bendradarbiauti”, dalijosi ,,Broomsy” atsiradimo istorija Donatas.

Stresas versle – varomoji jėga, o ne kliūtis

Veiklaus vyro nuomone, kuriant verslą svarbiausia nusiteikti psichologiškai, turėti labai daug drąsos, įvertinti visas galimybes, o svarbiausia – nebijoti kitų žmonių kritikos, nuomonės. ,,Dažnai manoma, kad verslo pradžiai reikia milijono, tačiau pirmiausiai reikia idėjos, vertos milijono, ir didžiulio noro ją paversti realybe”, įsitikinęs Donatas.

Šiandien verslininkas gali drąsiai sakyti, kad nedidelis stresas realizuojant savo idėją yra lyg varomoji jėga. Iššūkiai, įvairios situacijos yra papildoma motyvacija ne tik tobulinti savo produktą, bet ir greičiau įveikti užsibrėžtus tikslus bei kliūtis. ,,Pirmiausiai reikėtų stebėti bei analizuoti aplinką, nustatyti, ko visuomenei labiausiai trūksta. Yra tūkstančiai aktualių ir neišspręstų problemų, kurios gali virsti sėkmingu verslu”, patarė Donatas. Pašnekovo nuomone, dažnai esame įstrigę savo pačių susikurtuose psichologiniuose barjeruose, nenorime nieko keisti, bet būtent todėl ir neturime savo veiklos, verslo, o dirbame kitiems. Tačiau kintant pasauliui ir žmonių poreikiams, turime prisitaikyti ir patys tapti novatoriškais, ne tik laukti, kol pagerės situacija, didės atlyginimai, ar kažkas padarys darbus už mus. Todėl Donatas skatina įveikti barjerus, kliudančius daryti tai, ko išties norisi, kuo tikime, bei drąsiai žengti svajonių link.