Netrukus atpigs mobilusis ryšys visose Europos Sąjungos šalyse

135

telephoneMobiliojo ryšio kainos svetur yra kur kas didesnės negu savoje šalyje. Būdamas užsienyje, žmogus mobiliuoju telefonu naudojasi tik būtinais atvejais, nes tiek skambučiai, tiek trumposios žinutės kainuoja gana brangiai. Todėl Europos Komisija ir toliau mažina mobiliojo ryšio kainas visose Europos Sąjungos šalyse. Greitu laiku užsienyje galėsime bendrauti kur kas daugiau negu anksčiau.

Greitu laiku mobiliojo ryšio kainos bus kur kas palankesnės nei anksčiau

Europos Komisija jau šių metų vasarą sumažins kainas už pokalbius mobiliuoju telefonu, trumpąsias žinutes ir mobilųjį internetą. Vadinamojo tarptinklinio ryšio tarifų reformai dar gegužę turėtų pritarti Europos Parlamentas ir tokiu atveju ji įsigaliotų liepą. Tada mobiliojo ryšio klientai už išeinančius skambučius Europoje turės mokėti ne daugiau kaip 1 Lt. (29 euro centus) už minutę (be PVM). Šiuo metu didžiausia leistina kaina yra apie 1,20 Lt. (35 euro centai). Trumpųjų žinučių kainos riba bus apie 31 ct. (9 euro centai), o duomenų perdavimas tarptinkliniu ryšiu kainuos apie 2,4 Lt. (70 euro centų ) už megabaitą. 

Palyginti, šiuo metu nacionalinių mobiliojo ryšio paslaugų tiekėjų vartotojai nuo praeitų metų liepos 1 dienos už skambučius ES šalyse moka nuo 1,44 Lt. iki 1,46 Lt. už minutę (su PVM), už atsilieptus skambučius – nuo 44 ct. iki 46 ct. už minutę (su PVM). Trumposios žinutės kaina į užsienio šalis svyruoja nuo 44 ct. iki 46 ct. Atsiliepti skambučiai Latvijoje ir Estijoje „Omnitel“ bei „Tele2“ klientams yra nemokami. Latvijoje šiuo metu skambučiai į užsienį kainuoja 1,78 Lt. (0,36 lato), Estijoje – 1,45 Lt. (0,42 euro).

Europos Komisija siekia ne tik sumažinti kainas, bet ir sukurti naują tarptinklinio ryšio (angl. roaming) rinką Europos Sąjungoje. Nuo 2014 m. liepos 1 dienos vartotojai galės sudaryti atskirą pigesnio tarptinklinio ryšio sutartį – tarptinklinį ryšį galės tiekti kitas, o ne nacionalinių mobiliojo ryšio paslaugų tiekėjas, bet telefono numeris liks tas pats. Tad, kiekvieną kartą vartotojui kirtus sieną, mobilusis telefonas automatiškai prisijungs prie vartotojo pasirinkto tarptinklinio ryšio tiekėjo tinklo, o vartotojui jokių papildomų veiksmų atlikti nereikės. Tokiu būdu vartotojas turės galimybę pasirinkti tą mobiliojo ryšio tiekėją, kuris siūlys patraukliausias kainas.

Konkurencija sukurs naują rinką   

Reforma taip pat siekiama suvienodinti nacionalinio ir tarptinklinio ryšio tarifus. Tuomet skambučių ir trumpųjų žinučių kainų skirtumas į užsienio šalis bus nebetoks didelis, nes šiuo metu šis skirtumas gana žymus. Pavyzdžiui, Lietuvoje skambučio kaina visuose šalies mobiliojo ryšio tinkluose svyruoja nuo 15 iki 50 centų už minutę, o skambučiai į užsienį yra vos ne tris kartus brangesni.

Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos Apskaitos ir statistikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Audrius Šniepis įvardija kelias priežastis, kodėl tarptinklinio ryšio paslaugos yra brangesnės už nacionalines. „Lietuvos operatoriai, norėdami teikti paslaugas savo abonentams, jiems esant užsienio valstybėse, privalo pirkti paslaugas iš kitų šalių operatorių. Pastarieji pagrįstai arba nepagrįstai gali nustatyti labai dideles teikiamų didmeninių paslaugų kainas, todėl Lietuvos operatoriams sunkiau nustatyti patrauklias vartotojams tarptinklinio ryšio kainas“, – teigia Ryšių reguliavimo tarnybos atstovas. Specialisto teigimu, tarptautinio tarptinklinio ryšio paklausa yra nedidelė, palyginti su nacionalinėmis paslaugomis, todėl paslaugų teikėjams nėra paskatų ir motyvacijos konkuruoti teikiant šias paslaugas. Nesant konkurencijai, kainos mažėja lėtai arba nesikeičia. Todėl ši Europos Komisijos reforma turėtų paskatinti mobiliojo ryšio paslaugų tiekėjų konkurenciją ir sukurti naują rinką.

O nauja rinka bus palanki vartotojams. Audriaus Šniepio teigimu, kainų mažėjimas bet kuriuo atveju sukuria palankesnes sąlygas vartoti paslaugas ir tikėtina, kad tai padidins tarptinklinio ryšio paslaugų paklausą – žmonės, net ir būdami toli, daugiau bendraus – skambins, rašys SMS, naudosis interneto paslaugomis.

 „Europos istorijų parko” informacija

 

Kretingos.info