Pašto ženkle – Lietuvos laikinieji pinigai

96

pasto zenklas

Šiemet Lietuvoje minint nacionalinės pinigų sistemos atkūrimo dvidešimtmetį šiai progai paminėti bus išleistas pašto ženklas. Naujasis pašto ženklas apyvartoje pasirodys ateinantį šeštadienį, rugsėjo 29 dieną.

Pašto ženkle „Lietuvos nacionalinės pinigų sistemos atkūrimui – 20 metų“ pavaizduoti Lietuvos pinigai – talonai. Naujasis pašto ženklas bus išleistas 100 tūkst. tiražu, jo nominalas – 2 Lt. Šį pašto ženklą sukūrė dailininkė Dorota Gasiūnaitė.  

Kartu su pašto ženklu bus išleisti ir pirmosios dienos vokas bei suvenyrinis lapas. Šeštadienį pašto korespondencija, apmokama naujuoju pašto ženklu, Vilniaus centriniame pašte bus antspauduojama pirmosios dienos datos spaudu.

Bendrieji pinigai, arba talonai, – Lietuvos laikinieji pinigai, Lietuvoje naudoti pirmais atgautos nepriklausomybės metais ir pakeitę TSRS rublius.

Talonai buvo įvesti 1991 m. rugpjūčio 5 d. Tuomet ką nors perkant ir mokant TSRS rubliais reikėjo sumokėti tiek pat ir talonų, o nuo 1992 m. spalio 1 d. buvo paskelbti vienintele teisėta mokėjimo priemone Lietuvoje. Tokiu būdu Lietuva išėjo iš rublio zonos.

Ant 1991-aisiais išleistų laikinųjų talonų buvo pavaizduoti Lietuvoje gyvenantys gyvūnai – driežai, garniai, vištvanagis, kiaunės, lūšis, briedis ir stumbras. 1992 m. išleisti naujo pavyzdžio pinigai buvo mažesni ir su kitais paveikslėliais: pempe, strazdu lizde, tetervinu, ūdromis, elniais ir meška. 1993 m. buvo išleistos modifikacijos: ant 200 talonų buvo pavaizduoti elniai, ant 500 – du vilkai.  

1993 m. birželio 25 d. įvedus litą laikini pinigai buvo keičiami į litus santykiu 100:1. Laikinieji pinigai apyvartoje buvo iki 1993 m. liepos 20 d.

Per metus Lietuvos paštas vidutiniškai išleidžia 25–30 pašto ženklų. Lietuvos paštas taip pat teikia pasiuntinių, logistikos ir finansinio tarpininkavimo paslaugas.

 

Kretingos.info