Prasideda kasmetinė akcija „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“

129

seselisGegužės 23 d., pirmadienį, Lietuvoje prasideda jau penktus metus iš eilės rengiama akcija „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šešėlinės ekonomikos problemas. Šių metų akcijos šūkis „Kiekvienas gali rinktis skaidrų kelią“ kviečia skleisti žinią, kad visi galime prisidėti prie savo ir visuomenės gerovės kūrimo.

„Šių metų akcijos savaitė atskleidžia kaip niekad daug šviesių spalvų – norime, kad žmonės dalintųsi pozityvia žinia ir vieni kitus skatintų veikti skaidriai. Nors šešėlinės ekonomikos mastas šalyje po truputį traukiasi, 2015 m. šešėlis sudarė 25,8% Lietuvos BVP – tai maždaug 9,3 mlrd. Eur (F. Schneider tyrimų duomenys, 2015). Jei mes visi skirtume daugiau dėmesio šiai problemai ir netoleruotume aplink save šmėsčiojančio šešėlio, šiuos pinigus būtų galima investuoti į viešųjų paslaugų ir infrastruktūros gerinimą bei kitas programas saugiai visuomenės ateičiai kurti.”, – teigė Rūta Skyrienė, „Investors’ Forum“ vykdomoji direktorė, iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė.

Kaip ir kasmet, akciją organizuoja asociacija „Investors’ Forum“ kartu su skaidraus verslo ženklinimo iniciatyva „Baltoji banga“. Prie jos įgyvendinimo aktyviai prisideda LR Prezidentūra, Vyriausybė, Valstybinė mokesčių inspekcija, „Sodra“, „Junior Achievement“, miestų ir rajonų savivaldybės bei daugiau nei 100 verslo ir nevyriausybinių organizacijų.

Šiandien, gegužės 23 d., aptvertas VŠĮ „Šeškinės poliklinika“ įėjimas kviečia atkreipti dėmesį į tiesiogiai nuo šešėlio nukenčiančias valstybines institucijas. Balta įspėjamoji „STOP“ juosta bei užrašas „Sąžiningai mokėdamas mokesčius rūpiniesi saugia ir užtikrinta ateitimi sau ir savo šeimai“ ragina stabtelti ir įvertinti tai, kad dėl skaidrios veiklos, legalių pajamų bei sąžiningai sumokamų mokesčių turime teisę į nemokamą gydymą, sveikatos priežiūrą bei kitas socialines garantijas.

Akcijos iniciatoriai džiaugiasi, kad skaidrios ir veiklios valstybės idėją remiančių visuomenės veikėjų, verslo įmonių, įvairių organizacijų atstovų skaičius auga. Šiemet daugiau nei 80 šalies miestų ir miestelių gatvėse gyventojams bus išdalinti „Kiekvienas gali rinktis skaidrų kelią“ atvirlaiškiai su skaidrumo atmintine tam, kad ši informacija būtų siunčiama kuo plačiau ir pasiektų net atokiausią Lietuvos kampelį. Akcijos partneris „Lietuvos paštas“ pasirūpino, kad dalijamoji medžiaga sėkmingai pasiektų akcijos dalyvius visoje Lietuvoje.

Jau nuo gegužės 23 d. Vilniuje, Vinco Kudirkos aikštėje, gyventojai ir miesto svečiai turės galimybę išbandyti save skaidrumo labirinte. Prie instaliacijos įrengimo prisidėjusio jaunųjų kelininkų klubo „Kelelis“ prezidentas Ignas Vasiliauskas teigia, kad būtent šiame labirinte kiekvienas tikrai suras kelią. „Net ir klaidžiojant painiais pasirinkimų tuneliais, priėmus teisingus sprendimus, nesunku rasti išėjimą, atskleisiu paslaptį – tereikia remtis skaidrumo principais“, – sako I. Vasiliauskas.

Akcijos programa 2016 m. gegužės 23 – 29 d.:

Gegužės 23 d. Vilniuje, Vinco Kudirkos aikštėje, įrengiama edukacinė instaliacija – šešėlio labirintas. Kiekvienas norintis kviečiamas išbandyti save skaidrumo tuneliuose.

Gegužės 25 d. nuo 8.00 ir 12.30 val., didžiuosiuose Lietuvos miestuose organizacijų vadovai ir atstovai susitiks su gyventojais trumpam pokalbiui, kaip kiekvienas pilietis gali prisidėti prie šešėlinės ekonomikos mažinimo. Gyventojams bus dovanojami specialūs akcijos atvirlaiškiai.

Gegužės 25 d. 9.00 val. oficialus akcijos „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“ atidarymas. LR Prezidentūroje „Baltosios bangos“ globėja Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiks su iniciatyvos nariais. Susitikimo metu įmonių vadovai kartu su Prezidente aptars skaidrių įmonių situaciją Lietuvoje.

Gegužės 25 d. 9:00 val. LR Vyriausybės rūmuose vyks konferencija „Šešėlinė ekonomika. Pokyčiai per dešimtmetį“. Vyriausybėje rengiama paroda, kurioje eksponuojami unikalūs muitininkų ar kitų pareigūnų konfiskuoti daiktai, nelegaliai įsigytos ar platinamos prekės.

Akcijos savaitę šalies mokyklų ekonomikos mokytojai kviečiami surengti pamoką apie šešėlinę ekonomiką ir aptarti šią temą su mokiniais. Mokytojams paruošti pagalbiniai informaciniai edukacinės medžiagos paketai. Visi norintys skatinami atlikti testą „Ar renkiesi skaidrų kelią“ ir pasitikrinti, ar kasdienėje veikloje elgiasi sąžiningai. Skaidrumo testą rasite čia: https://testas.baltojibanga.lt

Maloniai kviečiame dalyvauti akcijos renginiuose ir prisidėti prie to, kad mūsų šalyje neliktų vietos šešėliui!

Apie iniciatyvą „Baltoji banga“:

Baltoji banga – skaidraus ir atsakingo verslo ženklinimo iniciatyva, jungianti Lietuvos verslo įmones, skatinančias skaidrią verslo praktiką visuomenėje. Įmonės žymi savo gaminamas prekes, teikiamas paslaugas, įmonių komunikacijos priemones visuomenei pristatomu verslo skaidrumo ženklu „Baltoji banga“.

Daugiau apie projektą: www.baltojibanga.lt

Ieva Lapeikienė