Prezidentė susitinka su Baltijos šalių ir Vokietijos vadovais

115
Prezidentė susitikime aptars saugumo stiprinimo klausimus.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė išvyko į Rygą, kur dalyvaus tradiciniame trijų Baltijos valstybių vadovų susitikime. Šiemet prie Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentų prisijungs ir Vokietijos Federacinės Respublikos Prezidentas Joachimas Gauckas. Tai paskutinis kadenciją baigiančio Prezidento užsienio vizitas, kuriuo jis siekia parodyti ypatingą dėmesį Baltijos šalims.

Susitikime bus aptarti aktualūs regioninio, ES ir transatlantinio bendradarbiavimo klausimai. Daug dėmesio bus skiriama Baltijos šalių saugumo užtikrinimui, NATO gynybos ir atgrasymo priemonių įgyvendinimui, Aljanso priešakinių pajėgų dislokavimui.

Pernai liepą Varšuvoje NATO šalių vadovams sutarus dėl tarptautinių batalionų dislokavimo Baltijos šalyse ir Lenkijoje, ypatingos lyderystės imasi Vokietija, kuri pirmoji apsisprendė tapti vadovaujančia šalimi ir jau pradėjo formuoti tokį batalioną Lietuvoje.

Kiti NATO tarptautiniai batalionai, vadovaujami JAV Lenkijoje, Jungtinės Karalystės – Estijoje ir Kanados – Latvijoje, bus suformuoti atitinkamai kovą, balandį ir birželį.

Valstybių vadovai aptars ir kitus saugumo stiprinimo klausimus – JAV karių ir karinės technikos dislokavimą regione, kovą su propaganda, kibernetinėmis atakomis ir kitomis nekonvencinio karo grėsmėmis.

Trijų Baltijos valstybių ir Vokietijos prezidentų susitikime Lietuvos vadovė yra pakviesta pristatyti praėjusią savaitę Maltoje įvykusios neformalios Vadovų Tarybos rezultatus, aptarti Bendrijos ateitį, pasirengimą „Brexit“ deryboms ir sutartas priemones migracijos krizei pažaboti.

Susitikime bus kalbama ir apie bendrų strateginės regioninės reikšmės energetikos bei transporto projektų išgyvendinimą, elektros tinklų sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais, geležinkelio „Rail Baltica“ projektą, branduolinės saugos užtikrinimą ES kaimynystėje.