Smulkus verslas prieš stambųjį: kas laimi skaidrumo lenktynėse?

125

Į šį ir kitus sudėtingesnius klausimus atsakymų bus ieškoma 2017 m. gegužės 23 d. vyksiančioje visuomeninėje diskusijoje „Kodėl verta kurti korupcijai atsparią aplinką versle?“, kurią Užsienio reikalų ministerijoje organizuoja Lietuvos atsakingo verslo asociacija, profesinių paslaugų bendrovė EY, Ūkio ministerija, kitos valstybinės ir verslo organizacijos.

Šiandien ekonominė, socialinė ir politinė situacija Lietuvoje įmonių vadovus skatina vis dažniau planuoti, kaip verslui aktyviau puoselėti skaidrumą, nuo ko pradėti diegiant antikorupcines priemones versle ir ką privalo žinoti kiekvienas verslas, plėsdamas veiklą už Lietuvos ribų.

Ir nors patikimumas bei gera reputacija yra itin svarbūs siekiant vieno iš svarbiausių šalies strateginių tikslų – pilnateisės narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO), praktika rodo, kad mūsų šalies verslininkams dar reikia nueiti tolimą kelią, norint pasiekti pažangiausių valstybių verslo skaidrumo standartus.

2017 m. EY atlikta neteisėtų veiksmų ir korupcijos rizikų paplitimo studija rodo, jog nuo 2013 m. verslo sentimentai Lietuvoje keičiasi nežymiai ir beveik pusė (47 proc.) verslo respondentų pripažįsta, jog kyšininkavimas ir korupcija verslo santykiuose Lietuvoje yra labai paplitę.

Vis dėlto Lietuvoje mažėja pakantumas tiesioginėms „senosioms“ kyšininkavimo formoms ir šiandien tik 13 proc. respondentų siūlytų pinigus siekdami laimėti vertingą užsakymą ar kitaip padėti išlaikyti verslą. Palyginti – tiriamų pasaulio šalių vidurkis siekia 17 proc. Lietuvoje šis rodiklis nuosekliai mažėja nuo 2013 m., kai nusiteikę siūlyti kyšį sudarė 19 proc. verslo respondentų Lietuvoje.

„Nepaisant to, jog Lietuva yra išties pažengusi tobulindama su korupcijos prevencija susijusius teisės aktus ir siekia stiprinti kovą su korupcija, tačiau skaidrumo kultūros puoselėjimas ir skatinimas yra nuolatinių pastangų reikalaujanti tema, kuriai nėra pakankamas tik valstybės ar kontroliuojančių institucijų dėmesys.

Siekiant geresnių rezultatų ir realaus proveržio, ypatingai svarbu pabrėžti verslo vaidmenį ir sąmoningumą, norą aktyviau dirbti tarpusavyje ir su valstybe, ko visų pirma ir bus siekiama šios diskusijos metu“, – sako diskusijos „Kodėl verta kurti korupcijai atsparią aplinką versle?“ vienas iniciatorių, profesinių paslaugų bendrovės EY neteisėtų veiksmų tyrimų ir prevencijos paslaugų skyriaus vadovas Liudas Jurkonis.

„Smagu, kad vis daugiau verslininkų pasisako prieš korupciją ir supranta, kad veikti skaidriai apsimoka. Tačiau džiaugtis apčiuopiamomis permainomis dar per anksti. Turime ir toliau didinti korumpuoto elgesio kainą bei skatinti verslą elgtis etiškai ir atskaitingai“, – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Pristatys Antikorupcijos vadovą verslui

Diskusijos „Kodėl verta kurti korupcijai atsparią aplinką versle?“ metu bus pristatytas viešojo ir privataus sektorių atstovų kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) parengtas Antikorupcijos vadovas verslui, kurio pagrindinė užduotis – aiškiai ir sistemingai apibrėžti pagrindines priemones ir gerosios praktikos pavyzdžius, kaip efektyviai taikyti antikorupcines priemones versle.

Diskusijoje dalyvausiančios EBPO Korupcijos prevencijos skyriaus Finansų ir Įmonių reikalų departamento analitikės Leah Ambler teigimu, šis vadovas ir jį pristatančių diskusijų su verslo bendruomene ciklas yra labai svarbūs, Lietuvai siekiant sklandaus stojimo į EBPO organizaciją.

Diskusija „Kodėl verta kurti korupcijai atsparią aplinką versle?“ vyks gegužės 23 d. Užsienio reikalų ministerijoje, J. Tumo–Vaižganto g. 2, Vilniuje, nuo 9.00 val. Joje dalyvaus EBPO, STT, URM, LVK, EY, DNB banko, ESO, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos, verslo teisės advokatų kontoros Tark Grunte Sutkienė, Lietuvos nacionalinio koordinacinio centro, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus, „Investors‘ Forum“ ir „Baltoji banga“ atstovai.

Jurgita Razmytė
STT Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė