Tulpių įvairovė gali susukti galvą

112

Tulpės – vienos iš pirmųjų pavasario gėlių, signalizuojančių, kad pavasaris jau sugrįžo. Tačiau jų sodinimu pasirūpinti reikia jau rudenį! Jos žydi beveik kiekviename darželyje, tačiau visur atrodo vis kitaip. Viena iš priežasčių – tulpių įvairovė: rūšių, spalvų, formų, dydžių, aukščių… Apie tulpių rūšis kalbamės su UAB „Nojus“ specialistais.

100 rūšių, 10 tūkstančių veislių

Tulpės klasifikuojamos pagal rūšis ir veisles, tačiau tiksliai jų skaičių apibrėžti sunku, nes tulpių rūšys ir veislės niekada nebuvo ir šiandien vis dar nėra visuotinai registruojamos. Tačiau manoma, kad žiedų įvairove džiugina apie 100 tulpių rūšių ir daugiau kaip 10 tūkstančių veislių.

Vienas iš bendriausių tulpių skirstymo kriterijų yra žydėjimo laikas: tulpės skirstomos į ankstyvąsias, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvąsias veisles. Dažnai yra išskiriama atskira grupė – laukinių tulpių rūšys ir jų hibridai, pasižymintys laukinių tulpių požymiais.

Ką pasako žydėjimo laikas?

Ankstyvosios tulpės pražysta kovo pradžioje–balandžio pabaigoje. Kai kurių veislių tulpes galima pražydinti žiemą, net gruodžio mėnesį. Šios tulpės yra neaukštos, smulkiais žiedais, todėl puokštėms nėra labai tinkamos, tačiau puikiai tinka apželdinimui. Ankstyvosios tulpės dažniausiai skirstomos į dvi grupes: paprastąsias ir pilnavidures ankstyvąsias tulpes. Čia galima išskirti tokias veisles kaip Concerto, Johann Strauss, Candy Prince, Mickey Mouse, United States ir kt.

Vidutinio ankstyvumo tulpės pražysta balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje, pasitaiko, kad ankstyvųjų ir vidutinio ankstyvumo tulpių žydėjimo laikas sutampa. Daugumos veislių tulpes galima pražydinti žiemą. Šios tulpės yra aukštesnės, stambesniais spalvotais žiedais, todėl puikiai tinka puokštėms gaminti ir auginti lauke. Vidutinio ankstyvumo tulpės dažniausiai skirstomos į tris grupes: Mendelio, Triumfo ir Darvino hibridus. Vienos iš populiariausių veislių yra Attila, Dreaming Maid, Bolroyal Alfa, Pink Impression ir World’s Fire ir kt.

Vėlyvosios tulpės pražysta gegužės mėnesį, kartais net birželio pradžioje. Tai gausiausia tulpių grupė, pasižyminti itin gražiais – stambiais ir spalvotais žiedais. Ne visų veislių tulpes pavyksta pražydinti žiemą. Šios tulpės nelabai tinka apželdinimui, nes yra per aukštos ir labai jautrios stipriam vėjui bei lietui, tačiau jas labiausiai vertina floristai: jos puikiai tinka gaminti puokštes, kurti kitas gėlių kompozicijas, puošti renginius, dovanoti. Vėlyvosios tulpės dažniausiai skirstomos į tris grupes: Darvino, Lelijažiedes ir Kotedžo, arba paprastąsias vėlyvąsias. Vienos iš būdingiausių veislių yra Queen of Night, Passionale, China Town, Marianne, Flamenco, Fringed Elegance ir kt.

Taigi, jei kažkada nors minutėlę buvote pagalvoję, kad tulpės – neįdomios ir nusibodusios gėlės, vertinamos tik dėl to, kad yra vienos iš pirmųjų pavasario gėlių, laikas pakeisti nuomonę. Tulpės gali pasigirti neįtikėtina rūšių ir veislių gausa, itin didele įvairove, todėl banaliomis gėlėmis jos tikrai niekada netaps.