Už „piratinių“ kompiuterių programų naudojimą bendrovei teko sumokėti 50 tūkst. litų kompensaciją

124

programs

Inžinerinių sprendimų bendrovė „Skaitmeninė elektronika“ už neteisėtų kompiuterių programų naudojimą autorių teisių turėtojams sumokėjo 50 tūkst. litų kompensaciją. Bendrovė savo veikloje naudojo programinę įrangą, kurios vertė pagal teisėto pardavimo kainas siekė beveik 110 tūkst. litų. Remiantis asociacijos „Business Software Alliance“ (BSA) atstovų Lietuvoje duomenimis, tai didžiausia šių metų pirmo pusmečio nustatyta žala BSA narėms.

 

Policijos pareigūnai atliko patikrinimą dėl neteisėtos programinės įrangos „Skaitmeninės elektronikos“ biure gavę operatyvinę informaciją. Patikrinimo metu buvo nustatyta, jog bendrovė savo veikloje naudojo neteisėtas specializuotas „Autodesk Autocad“ ir „Adobe Acrobat“ kompiuterių programas.

 

„Autorių teisių apsauga turi labai svarbių aspektų: socialinių, kultūrinių, ekonominių. Manome, jog visi intelektinės nuosavybės kūrėjai turi teisę gauti teisingą naudą už tai, jog kiti asmenys naudojasi jų kūriniu. Be to, ekonominė autorių teisės reikšmė šiais naujų technologijų laikais yra ypatingai reikšminga, kadangi ji suponuoja sklandžią technologinių inovacijų plėtrą“, – sakė BSA atstovaujanti advokatė Jolanta Kaminskaitė.

 

Lietuvos verslininkai kompiuterių programų kūrėjams per pusmetį padarė žalos už 165 tūkst. litų

 

Bendrovės „Skaitmeninė elektronika“ padaryta žala BSA narėms yra didžiausia per pirmąjį 2012 m. pusmetį. BSA atstovų duomenimis, šiuo laikotarpiu neteisėtos programinės įrangos bendra vertė patikrintose bendrovėse siekė 165 tūkst. litų sumą. Per pirmąjį pusmetį bendrovės naudojusios neoriginalią BSA narių programinę įrangą kompensavo 136 tūkst. litų autorių teisių turėtojams.

 

Inžinerinių sprendimų bendrovė „Skaitmeninė elektronika“ patenka į dažniausiai neteisėtai programinę įrangą naudojančių verslo įmonių grupę. BSA atstovų duomenimis, architektūros, dizaino ir projektavimo paslaugas teikiančios Lietuvos bendrovės dažniausiai rizikuoja dirbdamos su neteisėtomis kompiuterių programomis ir daro didžiausią žalą šių programų gamintojams.

 

Įmonėms gali grėsti baudos, veiklos apribojimas ir likvidavimas

 

Policijos pareigūnams atlikus bendrovės „Skaitmeninė elektronika“ patikrinimą buvo inicijuotas ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje, tačiau ikiteisminio tyrimo metu bendrovė savo noru kompensavo teisių turėtojams autorių teisių pažeidimu padarytą žalą, todėl ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas šalims susitaikius. Bendrovė taip pat įsipareigojo ateityje naudoti tik legalią BSA narių programinę įrangą. Taikus ginčo sprendimo būdas tarp BSA narių, autorių teisių turėtojų, ir BSA narių autorių teisių pažeidėjų yra dažnai pasitaikantis Lietuvoje.

 

Taikant administracinę atsakomybę, įmonės vadovui ar kitam atsakingam asmeniui už neteisėtą kompiuterių programų naudojimą gali būti skiriama bauda nuo 1000 Lt iki 2000 Lt, konfiskuojant neteisėtas kompiuterių programų kopijas. Jei pažeidimas yra kartotinis, asmeniui gali būti skiriama bauda iki 3000 Lt su neteisėtų kompiuterių programų kopijų ir jų gamybos priemonių ar įrangos konfiskavimu. Baudžiamoji atsakomybė tokiems asmenims bus taikoma tuo atveju, kai neteisėtų kompiuterių programų bendra vertė sieks daugiau nei 13 tūkst. litų. Taikant baudžiamąją atsakomybę įmonės vadovui ar kitam atsakingam asmeniui gali grėsti viešieji darbai, bauda iki 13 tūkst. Lt, laisvės apribojimas, areštas ir laisvės atėmimas iki 3 metų. Tuo tarpu juridiniam asmeniui gali grėsti bauda iki 6,5 mln. Lt, juridinio asmens veiklos apribojimas ir netgi juridinio asmens likvidavimas. Civilinė atsakomybė atsiranda už bet kokį neteisėtą kompiuterių programų panaudojimą.

 

Lietuvoje „piratavimo“ lygis nemažėja jau ketvirtus metus

 

Pasauliniu mastu verslo organizacijos linkusios naudoti neteisėtą programinę įrangą. BSA atliko pasaulinio „piratavimo“ lygio tyrimą ir apklausė bendrovių vadovus. Apklausos rezultatai parodė, kad 2011 m. net 61 proc. pasaulio verslininkų, priimančių sprendimus savo bendrovių vardu, yra nors kartą naudoję neteisėtas kompiuterių programų kopijas.

 

Šių metų gegužės mėnesį paskelbto BSA tyrimo duomenimis, daugiausiai neteisėtų kompiuterių programų 2011 metais užregistruota Centrinės ir Rytų Europos regione, kuriam priklauso ir Lietuva. Šiame regione neteisėtos kompiuterių programos buvo įdiegtos vidutiniškai į 64 proc. kompiuterių. Lietuvoje kompiuterių „piratavimo“ lygis išlieka toks pats jau ketvirtus metus iš eilės ir yra lygus 54 procentams.

 

Daugiau informacijos apie legalios programinės įrangos privalumus galima gauti interneto svetainėje www.bsa.org svetainės skiltyje „Praneškite apie piratavimo atvejus“ galima anonimiškai pranešti apie neteisėtą programinę įrangą naudojančias ir platinančias bendroves.

 

Apie BSA:

 

„Business Software Alliance“ (www.bsa.org) asociacija atstovauja programinės įrangos gamintojų ir platintojų interesus tarptautinėse rinkose. Asociacijai priklauso beveik 100 pasaulinio lygio bendrovių, kurios kasmet investuoja milijardus eurų ir kuria programinę įrangą, skatinančia ekonomikos augimą ir gerinančią šiuolaikinį gyvenimą. BSA palaiko tarptautinius santykius su valstybės institucijomis ir inicijuoja intelektinės nuosavybės apsaugos ir švietimo veiklas. Tokiu būdu BSA plečia skaitmeninio pasaulio akiratį, kuria pasitikėjimą naujomis technologijomis ir skatina jų progresą.

 

Kretingos.info