Už gruodžio mėnesį – trečdaliu mažesnės sąskaitos už šildymą

106

sildymasĮpusėjus žiemos sezonui, daugiabučių namų gyventojai jau gauna sąskaitas už gruodžio mėnesį suvartotą šilumą. Prognozuojama, kad gruodžio mėnesio sąskaitos už daugiabučiuose namuose suvartotą šilumą bus trečdaliu mažesnės nei buvo prieš metus. Tokias prognozes pateikia Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA). Remiantis Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) duomenimis, per metus centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvoje sumažėjo 9,31 proc.

Mokestis už šilumą priklauso nuo daugiabučio namo būklės. Tradiciškai senos statybos daugiabučių namų savininkai už šilumą moka kone 10 kartų daugiau nei atnaujintuose ar naujos statybos namuose. Pavyzdžiui, naujos statybos ar modernizuotuose standartiniuose daugiabučiuose 60 kvadratinių metrų ploto buto šildymui per mėnesį vidutiniškai suvartojama apie 540 kilovatvalandžių. Senos statybos, labai prastos šiluminės izoliacijos namuose 60 kvadratinių metrų ploto būsto šildymui per mėnesį vidutiniškai suvartojama dvigubai daugiau apie 2100 kilovatvalandžių.

Atitinkamai ir mokestis už šilumą kelis kartus didesnis. Jei naujos statybos ar renovuoto namo 60 kvadratinių metrų ploto bute už šilumą gyventojai moka apie 35 eurus per mėnesį, tai nerenovuotuose ar senos statybos namuose – apie 134 eurus per mėnesį. Mokėjimo už šildymą suma renovuotuose, apšiltintuose ir neefektyviai šilumą vartojančiuose namuose pernai gruodžio mėnesį skyrėsi iki šešių kartų.

Paskaičiuota, kad vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina sausio mėnesį yra 5,79 ct (be PVM) už kilovatvalandę. Lyginant su pernai metų gruodžio mėnesiu, pastebimas 1,4 proc. pokytis. Per metus centralizuotai tiekiamos šilumos kaina sumažėjo 8 proc.

Sausio mėnesio duomenimis, mažiausia šilumos kaina yra Utenos rajone (4,89 euro ct/kWh), o didžiausia – Anykščių rajone (9,37 euro ct/kWh).

Vilniuje sausio mėn. šilumos kaina yra 6,46 ct/kWh su PVM ir, palyginus su gruodžio mėnesiu, sumažėjo 6,3 proc. Remiantis Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės duomenimis, 2016 m. sausio mėnesį iš penkių didžiųjų miestų už šilumą mažiausiai mokės Šiaulių, daugiausiai – Vilniaus gyventojai. Per metus, 2016 m. sausį palyginus su 2015 m. sausio mėnesiu, Kaune šilumos kaina mažėjo 15,66 proc., Klaipėdoje – 15,57 proc., Panevėžyje – 8,62 proc., Vilniuje – 6,92 proc., Šiauliuose – 3,96 proc.

Simona Liaudanskytė
Ministro patarėja viešųjų ryšių klausimais
LR Aplinkos ministerija