Verslo sėkmę lemiančios vertybės

113
UAB „Centro kubas – Nekilnojamasis turtas“ (CKNT) vadovas Viktoras Račkovskis.

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovė „Centro kubas“ veiklą pradėjo 1993 metais. Jos teikiamų paslaugų spektras apima visas NT rūšis ir sritis. Nepasiduodama šios įnoringos rinkos bangavimams, ne visada skaidriai konkurencijai, rimtoms krizėms, įmonė ne tik išlaiko lyderio pozicijas, bet ir auga. Paklaustas, kokia yra tokios sėkmingos veiklos paslaptis, UAB „Centro kubas – Nekilnojamasis turtas“ (CKNT) vadovas Viktoras Račkovskis pasidalino ištisu algoritmu, kurio sudedamosios dalys yra būtinos, siekiant geidžiamo rezultato.

Teisingai pasirinkti veiklos prioritetai

Rinkos cikliškumo ir nuopuolių padėjo išvengti tai, kad nuo pat savo veiklos pradžios įmonė „Centro kubas“ vykdė įvairiapusę veiklą ir labai kruopščiai rinkosi objektus. Nors pagrindinės kryptys buvo ir liko NT vertinimas ir tarpininkavimas, įmonė veikė ir statybų bei viešbučių sektoriuje, vienu metu vykdė gamybą. Tam tikrais laikotarpiais segmentas, kuris generavo didesnes pajamas, išlaikė kitą sektorių, – tai leido įmonei sėkmingai tęsti veiklą.

Siekiant atskirti finansinius srautus, 2005 m. buvo įkurta bendrovė „Centro kubas – Nekilnojamasis turtas“ (CKNT), kuri teikė turto vertinimo, tarpininkavimo, projektų kūrimo paslaugas. Sėkmingą įvairiapusę CKNT veiklą pakoregavo 2008 m. prasidėjusi krizė. „Mes labai lanksčiai ir greitai persigrupavome, pristabdėme brokerių veiklą, o visas pajėgas metėme į tuo metu labai paklausų turto vertinimą. Savo nuostabai, ir čia atradome naujų nišų. Viena iš tokių – nekilnojamojo turto vertės patikslinimas mokesčiams. Beje, tuo metu vyko daug varžytinių, kur taip pat reikėjo mūsų, kaip turto vertintojų, paslaugų, – prisiminė pašnekovas, kuris savo karjerą „Centro kube“ pradėjo 2005 m. kaip NT vertintojas. – Dabar, sekdami rinkos tendencijas, stipriname ir brokerių veiklą: per metus brokerių komandos pajėgos padvigubėjo, ateinančiais metais planuojame plėstis tokiais pat tempais.“

Šiuo metu apie 20 darbuotojų turinčiame kolektyve dirba 7 licencijuoti turto vertintojai, kurių ataskaitų profesionalumu, išsamumu džiaugiasi daugelis Lietuvos bankų ir kitos kredito įstaigos.

Įmonė teikia visų rūšių kilnojamojo ir nekilnojamojo turto vertinimus, bet labiausiai specializuojasi komercinių patalpų vertinimo rinkoje.

Paklaustas, į kurią pusę dabar linksta situacija NT rinkoje ir ko tokios (NT paslaugų) įmonės gali tikėtis, V. Račkovskis vienareikšmiškai neatsako. „Girdžiu daug skirtingų nuomonių, tačiau pats rinkoje pastebiu ženklus, kokie buvo ir 2008 metais. Tad 2017 m., gal jų pabaigoje, gali tekti būti atsargesniems“, – sakė NT specialistas.

Saugomos įmonės vertybės ir nebijantis iššūkių vadovas

Nuo 2005 m. CKNT vadovavo Zigfridas Račkovskis, kuris NT srityje dirba nuo Nepriklausomybės atkūrimo, subūrė darnų profesionalų kolektyvą ir jam sėkmingai vadovavo. 2016 m. vasarį įmonės vairą po ilgų bendrų pasitarimų ir svarstymų jis perdavė sūnui Viktorui Račkovskiui.

„Pereinamasis laikotarpis truko 1,5 metų. Per tą laiką su tėvu dalinomės idėjomis, jas kartu apsvarstydavome, beje, jis ir dabar mus konsultuoja. Pokyčių taip pat prireikė: patobulinome, sugriežtinome apskaitą ir analizę. Įmonės valdymas buvo išskaidytas į atskirus skyrius, kuriuos kuruoja ilgai dirbantys, patyrę darbuotojai. Manau, kad tai jiems yra puiki motyvacija. Mūsų įmonėje vyrauja demokratija, sprendimus priimame kartu, kiekvienas gali pareikšti savo nuomonę, į kurią bus atsižvelgta. Bet ir ką bedarydamas, stengiuosi perimti ir išsaugoti visas gerąsias įmonės savybes, vertybes, neįkainojamą Zigfrido Račkovskio patirtį ir išlaikyti jo aukštai pakeltą kartelę. Tai nėra lengva, nes turiu įrodyti ir savo vertę. Bet iššūkiai man patinka, esu ir sau išsikėlęs didelių tikslų“, – buvo atviras naujasis vadovas.

Etiškumas, kolegiškumas ir sveika konkurencija

Bendrovė CKNT yra viena iš Lietuvos Nekilnojamojo Turto Agentūrų Asociacijos (LNTAA) steigėjų ir šiuo metu vadovauja asociacijos Etikos komisijai. „Kaip LNTAA etikos komisijos pirmininkas, stengiuosi ugdyti moralines brokerių vertybes, labai svarbu, kad jie būtų etiški, ir ne tik su kolegomis, – sakė V. Račkovskis. – Mūsų darbe galioja auksinė taisyklė: mes atstovaujame klientui ir nesvarbu, kaip baigsis sandoris, kaip išsirutulios situacija, mūsų tikslas – patenkintas klientas. Brokerius jis turi matyti supratingus, lojalius, o ne dirbančius mechaniškai ar akivaizdžiai siekiančius tik pinigų. Naujai priimamus brokerius mokome dirbti pagal įmonės sistemą, laikantis jos vertybių, saugant įmonės prestižą.“

O kad geriausia reklama yra „iš lūpų į lūpas“, CKNT jaučia – darbo ir objektų daugėja todėl, kad klientai įmonę rekomenduoja vieni kitiems.

Išugdytus gerus specialistus norisi išsaugoti, tačiau net ir pavilioti kitų įmonių, buvę UAB „Centro kubas – nekilnojamasis turtas“ darbuotojai netapo konkurentais – liko kolegomis. Išliko geri santykiai, dalinamasi patarimais, konsultacijomis. „Vidinė konkurencija įmonėje, žinoma, yra, bet ji sveika, išskaidrinta, pas mus vyksta nedideli konkursai, darbuotojas turi galimybių pats įrodyti esąs vertas geresnio užsakymo. Kadangi atlygis priklauso nuo rezultato, kiekvienas taip pat buria ir savo klientų ratą“, – demokratiškumo pavyzdžiais dalinosi CKNT direktorius.

Pasak specialisto, NT rinkoje labai didelę įtaką daro specifinė informacija apie rinkos tendencijas, situaciją, objektus. Individualios informacijos turėjimas labai stipriai gali paveikti objekto ar sklypo vertę. Tad dalintis ta informacija yra labai sveika. Žinoma, ne visada viskas yra garbinga ir skaidru, bet konkurencinę kovą bandoma valdyti jau pačioje LNTAA asociacijoje, kurios nariai yra visos didžiosios agentūros. Susitikimuose primenamas šios srities specialistų Etikos kodeksas, kurio nuostatuose pabrėžiama, kad brokeriai negali skleisti vieni apie kitus neteisingų žinių, negali vogti vieni iš kitų informacijos. Sąlygos garbingam kolegiškumui yra sukurtos: sureguliuota dalijimosi informacija programa, pagal kurią, jei vienas brokeris parduoda objektą, jį gali parduoti ir kiti brokeriai, o gautu atlygiu bus pasidalinta su pirmuoju. Žinoma, V. Račkovskis sutiko, kad yra ir tokių, kurie nepriklauso asociacijai ir kuriems etika nė motais. Tačiau NT sritis grįsta pasitikėjimu, todėl negarbingų brokerių mažėja, juos atsijoja rinka, eliminuoja patys klientai.

Darnus kolektyvas

Kai įmonė turi ilgametes tradicijas ir žmonių kaita yra labai nedidelė, kiekvienas naujas darbuotojas tampa tarsi šeimos nariu. Taip su juo ir elgiamasi: kalbama ne tik apie įmonės veiklą, bet ir apie jo šeimą, net padedama spręsti jo asmeninius reikalus. Tokiu būdu, pasak įmonės vadovo, užsitarnauji darbuotojo lojalumą, kuri gerą darbinę atmosferą. Be to, įmonėje kiekvienam darbuotojui yra kaupiamas pensijų fondas, kuris, išėjus iš darbo, bus perduotas valdyti jam pačiam.

O koks vadovas yra Viktoras Račkovskis? „Labai konkretus, aiškiai formuluoja tikslus, su kiekvienu darbuotoju kalbasi jo kalba ir susikalba, diskutuoja, stengiasi, kad kiekvienas žmogus prisidėtų prie įmonės veiklos, palaiko idėjas, nors jam ir pačiam jų pakanka. Svarbu, kad jos būtų vykdomos ir įgyvendinamos“, – taip savo vadovą apibūdino įmonės darbuotojai.

CKNT nepamiršta geranoriškumo – ne tik savo tiesioginėje veikloje ar kolektyve. Vienai vaikų namų auklėtinei nemokamai įvertino paveldėtą turtą, Lazdynų mokykloje krepšinio varžybų nugalėtojams kasmet įteikia tortą, taria gerą žodį. Stengiasi padaryti gal ir ne didelių, bet gerų darbų, kuriais nesigiria. Akivaizdu, kad pilietiškumas – viena iš UAB „Centro kubas – nekilnojamas turtas“ sėkmės algoritmo dalių.

„Centro kubas – Nekilnojamasis turtas“ (CKNT) nuotr.